> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Jarní sluníčko konečně začíná

vloženo: 04.04.2019           komentářů: 0

Jarní sluníčko konečně začíná příjemně hřát a cyklisté a bruslaři se těší na své první vyjížďky. Jízda na kole je velice oblíbená, protože prospívá nejen zdraví, ale i duševní pohodě. Po chůzi je to vlastně druhý nejpřirozenější způsob pohybu, který je snadno dostupný široké veřejnosti a který přináší kromě fyzické činnosti i nové zážitky s rodinou, zábavu a poznání, a proto se těší velké oblibě.

Tak jako každý řidič automobilu dobře ví, čím musí být jeho vozidlo vybaveno, tak i cyklistovi nesmí na kole chybět žádná ze součástí předepsaného vybavení. Technické požadavky na jízdní kola stanovuje Vyhláška č. 341/2014 v příloze č. 12, odd. c) o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.
Jízdní kolo musí být vybaveno:

dvěma na sobě nezávislými účinnými brzdami, které umožňují včas v případě potřeby zpomalit nebo zastavit (jízdní kola pro děti předškolního věku vybavená volnoběžným nábojem s protišlapací brzdou nemusí být vybavena přední brzdou)
na paprscích předního nebo zadního kola nebo obou kol nejméně jednou boční odrazkou oranžové barvy na každé straně kola, které zvýrazňují cyklistu z boku
oranžovými odrazkami na obou stranách pedálů pro lepší viditelnost řidičům, kteří cyklistu předjíždějí nebo míjejí
přední bílou a zadní červenou odrazkou zvýrazňující cyklistu za snížené viditelnosti nejen při jízdě, ale i když musí zastavit
světlometem, jenž umožňuje vidět cyklistu za snížené viditelnosti již z dálky (zepředu bílé barvy, červený vzadu)

Od 1.7.2006 je u dětí do 18 let věku používání cyklistické přilby povinné. Důležitý je také výběr správné barvy oblečení, tedy pestrých, dobře viditelných barev a také používání reflexních prvků.


Ochrana majetku

S příchodem cyklistické sezóny bohužel také začne přibývat případů odcizených kol ze sklepů domů, před obchody a restauracemi. Důkladné zabezpečení jízdních kol je přitom prakticky jedinou zbraní proti zlodějům. Skutečně se vyplatí kolo zamykat a mít jej pokud možno stále na očích.

Své jízdní kolo si můžete proti krádeži také pojistit a sjednat si pojištění odpovědnosti pro případ, že způsobíte v souvislosti s provozem jízdního kola škodu jiné osobě.

Další možností, tentokrát spíše z oblasti prevence je registrace jízdních kol. Pro občany města Havířova tuto nepovinnou a bezplatnou službu provádí Městská policie Havířov, na ul. Karvinská 1a (u hasičské zbrojnice) již 22 let. Jejím cílem je přispět k ochraně majetku občanů, snížit počet krádeží kol a zajištěná nebo nalezená kola vrátit zpět původním majitelům.
Evidence se provádí v úřední dny pondělí a středu od 7:30-11:30 a od 13:00-17:00 hodin.

K registraci je zapotřebí
- průkaz totožnosti, děti mladší 15 let v doprovodu jednoho z rodičů s OP
- jízdní kolo
- u zánovních kol také doklad o jeho nabytí
A ještě pár rad na závěr…

Před první vyjížďkou zkontrolujte technický stav kola, tj. funkčnost brzd, stav a vzorek cyklistických pneumatik a pláště, stav baterií u osvětlovacích prvků.
Chcete-li se vyhnout nepříjemnostem, myslete také na dodržování zásad bezpečné jízdy. Na kole se vždy snažte přizpůsobit styl jízdy svým schopnostem a povrchu, po kterém jedete.
Alkohol a omamné látky neužívejte před jízdou, ale ani během ní. Jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek ohrožujete sebe i ostatní. V případě postihu je na Vás pohlíženo stejně jako na řidiče motorového vozidla.
Na vozovce se na jízdním kole jezdí při pravém okraji vozovky.
Cyklisté smějí jet jen jednotlivě za sebou.
Dítě mladší 10-ti let smí na silnici jet na jízdním kole pouze pod dohledem osoby starší 15-ti let, to neplatí pro jízdu po chodníku, cyklistické stezce, v obytné a pěší zóně.
Cyklista nesmí jet bez držení řídítek, držet se jiného vozidla, vést za jízdy druhé jízdní kolo, psa nebo jiné zvíře.
Při jízdě musí mít cyklista nohy na šlapadlech.
Větší bezpečnost vám zajistí, když budete dobře viditelní. Opatřete své kolo reflexními prvky a upřednostňujte oblečení výraznějších barev, zejména pokud se pohybujete na frekventovaných pozemních komunikacích.
Za soumraku, v noci nebo v mlze mějte na kole všechny předepsané odrazky a světla. Svítilny před cestou očistěte od prachu a bláta. (Používejte svítilny s přerušovaným světlem, které zvýrazní vaši přítomnost v silničním provozu).
Nepodceňujte používání ochranné helmy po pozemních komunikacích i v terénu. Ochranné helmy jsou sice v ČR povinné jen do 18 let, úrazy hlavy však přestavují nebezpečí pro každého bez ohledu na věk. Bez helmy by cyklisté neměli vyjíždět na pozemní komunikace, ani do terénu.
Pokud dojde ke střetu s bruslařem, jiným cyklistou nebo vozidlem, pořiďte fotodokumentaci události pro jednání s pojišťovnou a zajistěte svědecké výpovědi bez ohledu na to, jestli jste viník nebo poškozený.
Pokud dojde ke krádeži, informujte co nejdříve Policii ČR a nahlaste identifikační údaje o vašem kole. Tím můžete dopomoci k jeho brzkému nalezení a k dopadení pachatele.

autor: www.havirov-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

21.01.2019

Zastavil v garáži
Po nezvládnutém průjezdu zatáčkou, se proboural do garáže domu.Řidič (46) osobního vozidla Škoda Octavia nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a zastavil ve zdi garáže. Jel ve směru z obce Těrlicko do obce Třanovice. Jízdu nepřizpůsobil svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravě a technickému stavu komunikace. Vozidlem vjel na pole a pokračoval dál. Nezvládnutá jízda skončila nárazem do obvodové zdi garáže rodinného domu. Řidič nebyl zraněn, jeho dechová zkouška byla negativní. Škoda na zdi garáže a uložených věcech byla předběžně vyčíslena na sto tisicí korun. Na poškozeném vozidle je škoda ve výši 120 tisíc korun.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista.V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

12.05.2018

Napadení před barem
V sobotu 12.5. v noci na ulici před jedním havířovským barem mladší muž fyzicky napadl staršího. Důvodně podezřelý 29letý muž v podnapilém stavu přišel zezadu k 43letému a otočil si ho. Nato ho bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje. Poškozený muž upadl na zem. Násilník jej několikrát udeřil pěstí do hlavy a nešetřil ani kopy do už ležícího muže.

25.04.2018

Opilý za volantem způsobil
Opilý za volantem způsobil bezmála sedmdesáti tisícovou škodu. Ve středu 25. 4. kolem deváté hodiny večer v Havířově na ulici E. Destinové 59letý řidič vozidla Ford Galaxy poškodil několik vozidel. Při couvání z podélného parkovacího místa zadní částí narazil do osobního vozidla Škoda Superb. V jízdě pokračoval ve směru k ulici U Tesly…narazil do pravé přední části podélně zaparkovaného osobního vozidla VW Polo. Menší automobil byl nárazem odhozen na před ním stojící VW Passat. I přesto, řidič fordu pokračoval v jízdě dál. Nakonec po několka metrech od kolize byl zadržen jedním z majitelů nabouraného vozidla.

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.