> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Pacientům zpříjemňuje volný čas

vloženo: 03.12.2018           komentářů: 0

Pacientům zpříjemňuje volný čas dobrovolnická četba i vystoupení dětí z mateřské školy.Čtení z knih, vyprávění o minulosti a o tradicích s paní knihovnicí, ale i pásma básniček, písniček a tanečků v podání dětí ze školky. To vše nabízí Nemocnice Český Těšín, člen skupiny AGEL, v rámci volnočasových aktivit pro pacienty, se kterými v nemocnici pomáhají i dobrovolníci.
„Za naši městskou knihovnu chodím do nemocnice předčítat vždy jednou za měsíc. Zaměřuji se na historii Těšína, čteme si z knih a vyprávíme si, jak se kdysi žilo, co se jedlo, o rodinných tradicích a zvycích. Pacienti se rádi zapojují a vzpomínají na své mládí. Je to taková společná konverzace,“ řekla Renáta Nevelöšová, vedoucí studovny a čítárny Městské knihovny Český Těšín, která zaštiťuje v nemocnici projekt Čtení pro seniory.
Zajímavé dopoledne tak dělá většinou skupince 15 zájemců z oddělení odborné ošetřovatelské péče a oddělení následné péče. Připojují se i klienti ze sociálních lůžek, tedy lidé dříve hospitalizovaní v nemocnici, kteří se ale kvůli nově vzniklé nepříznivé situaci ještě nemohou vrátit do svého domácího prostředí.
Nemocnicí ale často zní i dětský zpěv a smích. Spolupracují zde totiž nejen s městskou knihovnou, ale také se těmi nejmenšími. Děti z mateřských školek Firemní a Akátové z Českého Těšína si pro zdejší seniory připravují program čtyřikrát do roka.
„Ve spolupráci se školkami děláme čtyři akce během pomyslného školního roku. Program začíná podzimním tvořením dětí se seniory, letos jsme na začátku října vyráběli jablíčka z papíru a vlny. Další akcí je vystoupení dětí u příležitosti Vánoc a Nového roku. Před Velikonocemi nás čeká další tvoření, tentokráte jarní. Závěr patří květnovému programu u příležitosti Dne rodiny. Při tom loňském si naši klienti připravili dárečky pro děti, které jim po vystoupení předali,“ řekla Pavlína Pnioková, marketingová manažerka Nemocnice Český Těšín.
„Za programy i čtení pro seniory jsme rádi. Pomáhají našim pacientům i klientům sociálních lůžek být stále aktivní a nepodléhat nudě. Vždy se na odpoledne těší, rádi se zapojují do diskusí i do vyrábění, a jsou tak stále aktivní, jak jim jen jejich aktuální zdravotní stav dovolí,“ uzavřela Pavlína Pnioková.

autor: Bc. Lucie Drahošová

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

21.01.2019

Zastavil v garáži
Po nezvládnutém průjezdu zatáčkou, se proboural do garáže domu.Řidič (46) osobního vozidla Škoda Octavia nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a zastavil ve zdi garáže. Jel ve směru z obce Těrlicko do obce Třanovice. Jízdu nepřizpůsobil svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravě a technickému stavu komunikace. Vozidlem vjel na pole a pokračoval dál. Nezvládnutá jízda skončila nárazem do obvodové zdi garáže rodinného domu. Řidič nebyl zraněn, jeho dechová zkouška byla negativní. Škoda na zdi garáže a uložených věcech byla předběžně vyčíslena na sto tisicí korun. Na poškozeném vozidle je škoda ve výši 120 tisíc korun.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista.V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

12.05.2018

Napadení před barem
V sobotu 12.5. v noci na ulici před jedním havířovským barem mladší muž fyzicky napadl staršího. Důvodně podezřelý 29letý muž v podnapilém stavu přišel zezadu k 43letému a otočil si ho. Nato ho bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje. Poškozený muž upadl na zem. Násilník jej několikrát udeřil pěstí do hlavy a nešetřil ani kopy do už ležícího muže.

25.04.2018

Opilý za volantem způsobil
Opilý za volantem způsobil bezmála sedmdesáti tisícovou škodu. Ve středu 25. 4. kolem deváté hodiny večer v Havířově na ulici E. Destinové 59letý řidič vozidla Ford Galaxy poškodil několik vozidel. Při couvání z podélného parkovacího místa zadní částí narazil do osobního vozidla Škoda Superb. V jízdě pokračoval ve směru k ulici U Tesly…narazil do pravé přední části podélně zaparkovaného osobního vozidla VW Polo. Menší automobil byl nárazem odhozen na před ním stojící VW Passat. I přesto, řidič fordu pokračoval v jízdě dál. Nakonec po několka metrech od kolize byl zadržen jedním z majitelů nabouraného vozidla.

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.