> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Tašky na separaci odpadu

vloženo: 26.09.2018           komentářů: 0

Magistrát má pro havířovské domácnosti opět k dispozici tašky na separaci odpadu

Třídění v havířovských domácnostech a některých základních školách podporují už několik let také speciální barevné tašky. Žluto-modro-zelené sady slouží k pohodlnému vytřídění plastů, papíru a skla přímo v domácnostech nebo ve třídách, odkud se poté pouze vysypou do patřičných kontejnerových nádob. Domácnosti, ve kterých v Havířově barevné separační tašky chybějí, mají teď znovu šanci si je vyzvednout na radnici. Barevné tašky jsou v domácnostech moderním řešením třídění odpadu.

„Město pořídilo tři tisíce kusů sad barevných tašek, které teď zdarma rozdává mezi havířovské obyvatele. Očekáváme, že se zvýší roztřiďování odpadu do barevných kontejnerů tak, aby se snižoval objem směsného komunálního odpadu, který končí na skládkách,“ uvedla vedoucí oddělení odpadového hospodářství havířovské radnice Eva Wojnarová. K dispozici jsou od 1. října 2018 u pracovnic na informacích Magistrátu města Havířova ve vestibulu budovy. Tašky jsou výhradně pro obyvatele Havířova, do každé domácnosti je určena jedna sada, které budou k dispozici do vyčerpání zásob. „Pokud mají o tašky na třídění odpadu zájem školy nebo školky do svých tříd, lze se na jejich odběru na odboru komunálních služeb domluvit,“ doplnila Wojnarová.

Tentokrát separační tašky Havířov získal v rámci společného projektu Moravskoslezského kraje a autorizované obalové společnosti EKO-KOM a.s. pro rok 2018 „Intenzifikace odděleného sběru a využívání vytříděných složek komunálního odpadu včetně obalové složky v Moravskoslezském kraji“. V rámci tohoto projektu je letos prioritně do okresu Karviná a oblastí s potenciálem třídění poskytnuto zdarma omezené množství sad tašek na tříděný odpad. Tašky jsou financovány v poměru 50:50 z prostředků Moravskoslezského kraje a z prostředků autorizované společnosti EKO-KOM, a.s., jako podpora tříděného sběru využitelných složek komunálního odpadu.

Správně roztříděný komunální odpad lze posléze opětovně recyklovat a znovu začlenit do výroby a třídění odpadu tak má velký ekologický význam. Do kontejnerů na plast, papír a sklo mohou lidé vytříděné komodity vyhazovat na více než 350 stanovištích v Havířově. Do barevných pytlů se jmenované komodity třídí v domácnostech rodinných domů, u nich mají lidé i speciální nádoby na odkládání bio odpadu. Velké kontejnery na bio jsou pak rozmístěny především u zahrádkářských osad a prozatím na 10 stanovištích v městských sídlištích.

Po městě je také rozmístěno také 25 kontejnerů na textil, které pro charitativní účely obhospodařuje společnost ADRA. Tuto síť kontejnerů na textil nyní doplní i 15 nových kontejnerů, které pro sběr textilu pořídilo v rámci dotace statutární město Havířov. Pro charitativní účely sbírá textil rovněž Armáda spásy.

Odpad v České republice podle statistik třídí 72 procent obyvatel. I lidé v Havířově tak přispívají k úspoře přírodních zdrojů – například stromů a přírody vůbec nebo zdroje energie. Správně vyseparovaný odpad je surovinou, která dokáže až dvojnásobně šetřit naše životní prostředí. Proto třiďte odpad, má to smysl!

autor: Mgr. Jana KRIŠ

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

21.01.2019

Zastavil v garáži
Po nezvládnutém průjezdu zatáčkou, se proboural do garáže domu.Řidič (46) osobního vozidla Škoda Octavia nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a zastavil ve zdi garáže. Jel ve směru z obce Těrlicko do obce Třanovice. Jízdu nepřizpůsobil svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravě a technickému stavu komunikace. Vozidlem vjel na pole a pokračoval dál. Nezvládnutá jízda skončila nárazem do obvodové zdi garáže rodinného domu. Řidič nebyl zraněn, jeho dechová zkouška byla negativní. Škoda na zdi garáže a uložených věcech byla předběžně vyčíslena na sto tisicí korun. Na poškozeném vozidle je škoda ve výši 120 tisíc korun.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista.V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

12.05.2018

Napadení před barem
V sobotu 12.5. v noci na ulici před jedním havířovským barem mladší muž fyzicky napadl staršího. Důvodně podezřelý 29letý muž v podnapilém stavu přišel zezadu k 43letému a otočil si ho. Nato ho bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje. Poškozený muž upadl na zem. Násilník jej několikrát udeřil pěstí do hlavy a nešetřil ani kopy do už ležícího muže.

25.04.2018

Opilý za volantem způsobil
Opilý za volantem způsobil bezmála sedmdesáti tisícovou škodu. Ve středu 25. 4. kolem deváté hodiny večer v Havířově na ulici E. Destinové 59letý řidič vozidla Ford Galaxy poškodil několik vozidel. Při couvání z podélného parkovacího místa zadní částí narazil do osobního vozidla Škoda Superb. V jízdě pokračoval ve směru k ulici U Tesly…narazil do pravé přední části podélně zaparkovaného osobního vozidla VW Polo. Menší automobil byl nárazem odhozen na před ním stojící VW Passat. I přesto, řidič fordu pokračoval v jízdě dál. Nakonec po několka metrech od kolize byl zadržen jedním z majitelů nabouraného vozidla.

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.