> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

V Havířově v pondělí jednali

vloženo: 25.09.2018           komentářů: 0

V Havířově v pondělí jednali zastupitelé. Na příští rok město počítá s rekonstrukcí přednádražního prostoru

Naposledy před komunálními volbami usedli v pondělí 24. září v KD Radost k hlasovacímu zařízení zastupitelé města Havířova. Svými hlasy odsouhlasili např. čerpání tzv. Fondu bezpečnosti, zvýšení příspěvku na provoz několika příspěvkovým organizacím, přestavbu havířovského Jazz Clubu, koupi pozemku v Dolní Suché určeného ke stavbě hřiště, dofinancování úspěšně podaných žádostí o kotlíkovou dotaci, rozdělení výtěžku z Reprezentačního plesu města, rekonstrukci přednádražního prostoru či udělení věcných darů z fondu primátorky města.
Čerpání Fondu bezpečnosti

Dofinancování mobilní služebny městské policie, chránič zubů pro Red mana, tedy strážníka ve speciální výzbroji, který učí havířovské ženy ubránit se potenciálnímu útočníkovi v rámci projektu Ženy, naučte se bránit, dva průmyslové vysoušeče pro dobrovolné hasiče a přilby, kola a koloběžky či chrániče pro děti z MŠ Petřvaldská nebo pro Správu sportovních a rekreačních zařízení k zajištění výuky dopravní výchovy na dopravním hřišti. Na to vše poputují peníze z tzv. Fondu bezpečnosti.

Ze zhruba 880 tisíc korun je nejvyšší částka 750 tisíc korun určena k dofinancování státní účelové dotace Ministerstva vnitra, ze které město pořídí novou Mobilní služebnu havířovské policie za více než 3 miliony korun. Městská policie již z dotace pořídila obytný vůz, který chce nyní dovybavit tak, aby jej mohl využívat také krizový štáb města. Tato dotace náleží obcím, kde jsou umístěna zařízení Správy uprchlických zařízení, na realizaci různých investičních projektů. Z dotace už město letos nechalo rozšířit kamerový systém městské policie o tři nové kamerové body a o dalších pět žádá na příští rok. Na úhradu nákladů obce vynaložených v souvislosti s azylovým zařízením získává město finance ze státního rozpočtu každoročně.
Město zvýšilo příspěvek na provoz několika příspěvkovým organizacím

Z 520 tisíc korun město částkou 259 tisíc korun dofinancuje výjimku z nejnižšího počtu žáků ZŠ a MŠ s polským jazykem vyučovacím v Havířově-Bludovicích a částkou 231 tisíc korun tutéž výjimku dofinancuje ZŠ Kapitána Jasioka v Havířově-Prostřední Suché. Další finance získaly havířovské základní školy za vítězná umístění v Havířovské lize škol.
Nebe rozšíří havířovský Jazz Club

Zastupitelé odsouhlasili projekt nových provozovatelů Jazz Clubu v KD Leoše Janáčka. Projekt svým hlasováním předtím posvětila také Rada města.

Společnost Jazz Club Nebe Havířov chce vybudovat přístavbu, aby navýšila kapacitu klubu. Nový provozovatel chce na ploše 250 metrů čtverečních postavit vlastními prostředky jednopodlažní budovu se zelenou extenzivní střechou s tím, že po kolaudaci ji daruje městu, od kterého má přislíbeno symbolické nájemné po dobu navrácení investice. Další podmínky projektu budou projednány Radou města.
Město chce vybudovat hřiště v Dolní Suché

Zastupitelé schválili odkup pozemku o výměru přes 5,5 tisíce m² od společnosti Asental Land, s.r.o. v městské části Dolní Suchá pro účely výstavby hřiště lokálního charakteru. Pozemek pro nové hřiště odkoupí město za kupní cenu ve výši 310,00 Kč/m², tj. při výměře přes 5,5 m² za zhruba 1,7 milionu korun.
Havířov spolufinancuje výměnu kotlů na území města

Všem, kteří uspějí se svou žádostí o dotaci Moravskoslezského kraje v rámci druhé výzvy kotlíkových dotací, poskytuje město navíc příspěvek ve výši 7 500 korun na výměnu stávajícího ručně plněného kotle na tuhá paliva umístěného v rodinném domě či bytě na území města.

Na období let 2018 a 2019 má na dofinancování kotlíkových dotací město vyčleněno celkem 5 milionů korun. Z této částky nyní schválili zastupitelé dotaci Moravskoslezskému kraji ve výši necelých 275 tisíc korun, kterou kraj rozpočtoval podle vývoje úspěšně podaných žádostí za pololetí.

V rámci projektu druhé výzvy kotlíkových dotací Rada Moravskoslezského kraje dosud schválila 104 žádostí o dotaci fyzickým osobám na území města Havířova, z toho k 31. červenci 2018 dotaci vyúčtovalo 46 žadatelů.

Možnost výměny kotle mají lidé až do roku 2019.
Výtěžek z tomboly na dobrou věc

Stejně jako v předešlých letech zastupitelé hlasovali o rozdělení výtěžku z Reprezentačního plesu města Havířova. Na doporučení odboru sociálních věci magistrátu města bude mezi tři potřebné nezletilé děti rozděleno necelých 50 tisíc korun.
Na příští rok město počítá s rekonstrukcí přednádražního prostoru

Zastupitelé schválili realizaci avizované investiční akce Přednádražní prostor Havířov na rok 2019.

Město Havířov plánuje rekonstrukci přednádražního prostoru za zhruba 150 milionů korun. Nově by mělo vzniknout 134 parkovacích stání. Součástí nového přednádražního prostoru budou také kryté zastávky a příchozí koridory, dále chce město do lokality přivést cyklostezku. Plánuje také opravit komunikaci na ulici Železničářů a chodníky, vybudovat nové přechody pro chodce a autobusové zálivy či instalovat veřejné osvětlení a kamerový systém. Dále chce Havířov revitalizovat volnou plochu před výpravní budovou, osadit nové prvky městského mobiliáře a v okolí vysadit zeleň.

Na samotnou realizaci rekonstrukce přednádražního prostoru podalo město žádost o evropskou dotaci v rámci projektů ITI a nyní čeká na její vyhodnocení.

V současné době město staví parkoviště na ulici Železničářů za bytovým domem v blízkosti vlakového nádraží. Stavba parkoviště předchází rozsáhlé rekonstrukci přednádražního prostoru, a to proto, že po celou dobu rekonstrukce přednádraží nebude přerušen provoz vlakového nádraží, ale současné parkoviště u nádraží bude součástí stavby a nebude tak po dobu rekonstrukce sloužit svému účelu. Jelikož rekonstrukce přednádraží potrvá zhruba dva roky, bude již po tuto dobu cestujícím sloužit nové parkoviště u bytového domu.
O Vánocích bude opět nadělovat Ježíšek z magistrátu

Každoročně jsou v období Vánoc poskytovány zařízením, která pečují o děti nebo o zdravotně či mentálně postižené klienty, věcné dary z fondu primátorky města. Dárky v celkové hodnotě 150 tisíc korun letos opět potěší děti z Dětského centra Čtyřlístek a dětského domova na Čelakovského ulici, klienty SANTÉ – Centra ambulantních a pobytových sociálních služeb, děti z Domu pro matky s dětmi Armády spásy, děti z Mateřské školy PARAPLÍČKO a nově také děti z Domova pro osoby se zdravotním postižením Benjamín.


autor: www.havirov-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

21.01.2019

Zastavil v garáži
Po nezvládnutém průjezdu zatáčkou, se proboural do garáže domu.Řidič (46) osobního vozidla Škoda Octavia nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a zastavil ve zdi garáže. Jel ve směru z obce Těrlicko do obce Třanovice. Jízdu nepřizpůsobil svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravě a technickému stavu komunikace. Vozidlem vjel na pole a pokračoval dál. Nezvládnutá jízda skončila nárazem do obvodové zdi garáže rodinného domu. Řidič nebyl zraněn, jeho dechová zkouška byla negativní. Škoda na zdi garáže a uložených věcech byla předběžně vyčíslena na sto tisicí korun. Na poškozeném vozidle je škoda ve výši 120 tisíc korun.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista.V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

12.05.2018

Napadení před barem
V sobotu 12.5. v noci na ulici před jedním havířovským barem mladší muž fyzicky napadl staršího. Důvodně podezřelý 29letý muž v podnapilém stavu přišel zezadu k 43letému a otočil si ho. Nato ho bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje. Poškozený muž upadl na zem. Násilník jej několikrát udeřil pěstí do hlavy a nešetřil ani kopy do už ležícího muže.

25.04.2018

Opilý za volantem způsobil
Opilý za volantem způsobil bezmála sedmdesáti tisícovou škodu. Ve středu 25. 4. kolem deváté hodiny večer v Havířově na ulici E. Destinové 59letý řidič vozidla Ford Galaxy poškodil několik vozidel. Při couvání z podélného parkovacího místa zadní částí narazil do osobního vozidla Škoda Superb. V jízdě pokračoval ve směru k ulici U Tesly…narazil do pravé přední části podélně zaparkovaného osobního vozidla VW Polo. Menší automobil byl nárazem odhozen na před ním stojící VW Passat. I přesto, řidič fordu pokračoval v jízdě dál. Nakonec po několka metrech od kolize byl zadržen jedním z majitelů nabouraného vozidla.

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.