> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Úplnou novinku do svého programu

vloženo: 11.09.2018           komentářů: 0

Nemocnice Český Těšín otevřela speciální rehabilitační chodník.Úplnou novinku do svého rehabilitačního programu zařadila tento týden Nemocnice Český Těšín, člen skupiny AGEL. Ve zdejším historickém  parku zdravotnického zařízení byl vybudován takzvaný stimulační či senzorický chodník, který je určen nejen pacientům rehabilitačního oddělení, ale i široké veřejnosti včetně dětí.
Zájemci si na tomto chodníku mohou vyzkoušet chůzi po několika různých površích, jako je jemný písek, kamínky různých velikostí, šišky, nebo kůra. Investice do vybudování chodníku přišla na přibližně osm tisíc korun, které investovala společnost Hyundai. Dobrovolníci této společnosti se navíc postarali o celou realizaci projektu.
„Naše nohy dlouhodobě uvězněné v botách již ztratily důležitou schopnost a to je vnímání povrchu, po kterém chodíme. Tato informace je přitom velmi důležitá pro náš mozek, který je tímto ochuzen o množství informací a vzruchů, jež by ho za jiných okolností stimulovaly a modulovaly tak náš pohyb. Proto jsme chtěli doplnit náš rehabilitační program o stimulaci plosek nohou na proprioceptivním chodníku,“ vysvětluje výstavbu chodníku předsedkyně představenstva a primářka rehabilitačního oddělení českotěšínské nemocnice MUDr. Barbora Zbránková.
Chůze naboso je pro člověka naprosto přirozená. Bohužel většina z nás si ji v přírodním terénu dopřeje jen minimálně. To se může negativně projevit na stavu našich nohou, které jsou uzpůsobeny k tomu, aby při chůzi plnily funkci tlumiče nárazů a aby tělo odpružily a usnadnily mu tak pohyb. „Chůze po takovém chodníku je sice na první pohled nepříjemná, ale vede k extrémní stimulaci množství receptorů, které máme na ploskách nohou. Odtud proudí informace do našeho mozku, kde dochází k posílení a někdy i obnově důležitých drah i spojů v centrálním nervovém systému, které jsou odpovědné za zpětnou vazbu při řízení pohybu,“ uvádí primářka rehabilitace. 
Od nohou prakticky celodenně uzavřených v botách nelze čekat, že budou svoji funkci plnit tak, jako nohy bosé, volné. „Snižuje se prokrvení a pružnost nohou a deformuje se jejich tvar. Toto může vést k poruchám funkce nohou jako je vznik plochonoží, vbočeným palcům, k bolestem pohybového aparátu či zraněním, například distorzi kotníků. Jako prevence těchto stavů a kompenzace chůze v botách či doplněk ucelené rehabilitace může posloužit právě pravidelná chůze po tomto senzorickém chodníku, v trávě nebo písku. Chůze se provádí naboso, ideálně v teplém počasí,“ vysvětluje MUDr. Zbránková s tím, že chodník v českotěšínské nemocnici je dlouhý 7 metrů a široký 70 centimetrů, přičemž plocha je rozdělena na sedm metrových dílů.
Nemocnice Český Těšín touto drobnou investicí reaguje na celosvětový trend v preventivní péči o nohy a zdraví celého pohybového aparátu. V západní Evropě mají podobné stezky dlouholetou tradici, v České republice je možné je najít ve v lázních a rehabilitačních ústavech. Na různých místech v tuzemsku vznikla celá řada takzvaných bosých stezek v přírodním terénu, kde mohou lidé příjemnou procházkou udělat něco pro své zdraví.

autor: AGEL a.s.

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

21.01.2019

Zastavil v garáži
Po nezvládnutém průjezdu zatáčkou, se proboural do garáže domu.Řidič (46) osobního vozidla Škoda Octavia nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a zastavil ve zdi garáže. Jel ve směru z obce Těrlicko do obce Třanovice. Jízdu nepřizpůsobil svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravě a technickému stavu komunikace. Vozidlem vjel na pole a pokračoval dál. Nezvládnutá jízda skončila nárazem do obvodové zdi garáže rodinného domu. Řidič nebyl zraněn, jeho dechová zkouška byla negativní. Škoda na zdi garáže a uložených věcech byla předběžně vyčíslena na sto tisicí korun. Na poškozeném vozidle je škoda ve výši 120 tisíc korun.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista.V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

12.05.2018

Napadení před barem
V sobotu 12.5. v noci na ulici před jedním havířovským barem mladší muž fyzicky napadl staršího. Důvodně podezřelý 29letý muž v podnapilém stavu přišel zezadu k 43letému a otočil si ho. Nato ho bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje. Poškozený muž upadl na zem. Násilník jej několikrát udeřil pěstí do hlavy a nešetřil ani kopy do už ležícího muže.

25.04.2018

Opilý za volantem způsobil
Opilý za volantem způsobil bezmála sedmdesáti tisícovou škodu. Ve středu 25. 4. kolem deváté hodiny večer v Havířově na ulici E. Destinové 59letý řidič vozidla Ford Galaxy poškodil několik vozidel. Při couvání z podélného parkovacího místa zadní částí narazil do osobního vozidla Škoda Superb. V jízdě pokračoval ve směru k ulici U Tesly…narazil do pravé přední části podélně zaparkovaného osobního vozidla VW Polo. Menší automobil byl nárazem odhozen na před ním stojící VW Passat. I přesto, řidič fordu pokračoval v jízdě dál. Nakonec po několka metrech od kolize byl zadržen jedním z majitelů nabouraného vozidla.

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.