> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Havířov zvyšuje bezpečnost lidí

vloženo: 16.05.2018           komentářů: 0

Havířov zvyšuje bezpečnost lidí v obecních bytech

Do konce května budou mít v bytech všichni senioři, kteří jsou starší 65 let, namontovány hlásiče požáru. Za instalaci zodpovídá Městská realitní agentura (MRA), která spravuje městský bytový fond. V této fázi se to týká důchodců, kteří žijí osamoceně a jsou proto více ohrožení v případně vzniku požáru. Jedná se celkem o 1113 bytů. Celá tato akce vyjde zhruba na 400 tisíc korun a firmy dostaly na její realizaci 3 měsíce.

Podle primátorky Jany Feberové je hlavním důvodem investice města prevence a posílení bezpečí seniorů. „Není vůbec jednoduché, když člověk ve stáří zůstane na vše sám. V domácím prostředí naše ostražitost klesá a těch situací, na které je třeba dávat si pozor, je poměrně dost. Vše, čím pomůžeme zvýšit bezpečnost starších lidí v našich bytech, má proto smysl. Hlásiče požáru už nejednou zachránily lidský život, když upozornily obyvatele bytu na hrozící nebezpečí,“zdůraznila primátorka.
Hlásiče jsou instalovány v souladu s předpisy požární ochrany. „Detektor požáru zaznamená kouř a oheň a vyhlásí poplach akustickým signálem. V případě požáru se tak výrazně zkracuje doba od jeho vzniku do zpozorování. Pro zásah profesionálů je totiž klíčové, kdy se o požáru dozví,“ uvedl jednatel MRA Robert Masarovič.

Ze statistik hasičů vyplývá, že nejčastější příčinou požáru je nedbalost. Poměrně dost požárů vzniká při vaření na plynovém sporáku, kdy jsou v jeho blízkosti například papírové utěrky, svíčky, žehličky nebo toustovače. To potvrzuje nájemkyně bytu v ulici Vrchlického č.p. 38 v Havířově Helena Neuwirthová, která vzpomněla na případ, kdy se sousedy přivolala hasiče, když z vedlejšího bytu pronikal kouř. Nájemník si po návratu z noční směny dal ohřát pizzu a mezitím usnul. Kdyby nepřijela pomoc včas, přiotrávil by se. „Jsem ráda, že mám v bytě užitečnou věc a pojistku, kdyby se cokoliv stalo. Člověk nikdy neví, co se může přihodit. Z ohlasů vím, že jsou všichni rádi. Dostali jsme instrukce a letáček, abychom věděli, kdy a jak vyjmout baterku,“ přiblížila Helena Neuwirthová a doplnila, že montáž detektoru byla hotová za deset minut. Pokud se baterka začne vybíjet, pak se ozve slabý, ale odlišný signál, který postupně sílí, dokud se baterie nevymění.

Stále častějším důvodem vzniku požáru je elektrický zkrat vzniklý chybným elektrospotřebičem. Komplikovanější zásahy jsou v bytových domech, kde nájemníci odkládají na únikové cesty svoje věci, které tam zavazejí. „Hlídáme to. Naši správci upozorňují průběžně nájemníky, aby na chodbách neměli větší kusy nábytku,“ zdůraznil jednatel MRA Jiří Lankočí. V průměru k 40 procentům všech úmrtí při požárech dochází v bytech. Požáry v bytových domech mají jednoznačně závažnější dopady, než tomu bylo v předchozích letech. I když dochází v rámci celostátní statistky k poklesu celkového počtu požárů, jejich následky jsou v bytových domech stále závažnější. Pro bytové domy platí, že každý 85. požár končí úmrtím. Hasiči se shodují, že šance přežít silniční dopravní nehodu je mnohem vyšší než šance přežít požár v domácnosti. MRA od nového roku montuje hlásiče na baterku navíc do všech uvolněných bytů procházející rekonstrukcí, což je zhruba 500 bytů ročně. Do dnešního dne byly dokončeny opravy již 140 bytů.

Foto: Helena Neuwirthová ukazuje, kde má namontován v předsíni hlásič kouře

autor: Mgr. Simona Součková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

21.01.2019

Zastavil v garáži
Po nezvládnutém průjezdu zatáčkou, se proboural do garáže domu.Řidič (46) osobního vozidla Škoda Octavia nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a zastavil ve zdi garáže. Jel ve směru z obce Těrlicko do obce Třanovice. Jízdu nepřizpůsobil svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravě a technickému stavu komunikace. Vozidlem vjel na pole a pokračoval dál. Nezvládnutá jízda skončila nárazem do obvodové zdi garáže rodinného domu. Řidič nebyl zraněn, jeho dechová zkouška byla negativní. Škoda na zdi garáže a uložených věcech byla předběžně vyčíslena na sto tisicí korun. Na poškozeném vozidle je škoda ve výši 120 tisíc korun.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista.V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

12.05.2018

Napadení před barem
V sobotu 12.5. v noci na ulici před jedním havířovským barem mladší muž fyzicky napadl staršího. Důvodně podezřelý 29letý muž v podnapilém stavu přišel zezadu k 43letému a otočil si ho. Nato ho bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje. Poškozený muž upadl na zem. Násilník jej několikrát udeřil pěstí do hlavy a nešetřil ani kopy do už ležícího muže.

25.04.2018

Opilý za volantem způsobil
Opilý za volantem způsobil bezmála sedmdesáti tisícovou škodu. Ve středu 25. 4. kolem deváté hodiny večer v Havířově na ulici E. Destinové 59letý řidič vozidla Ford Galaxy poškodil několik vozidel. Při couvání z podélného parkovacího místa zadní částí narazil do osobního vozidla Škoda Superb. V jízdě pokračoval ve směru k ulici U Tesly…narazil do pravé přední části podélně zaparkovaného osobního vozidla VW Polo. Menší automobil byl nárazem odhozen na před ním stojící VW Passat. I přesto, řidič fordu pokračoval v jízdě dál. Nakonec po několka metrech od kolize byl zadržen jedním z majitelů nabouraného vozidla.

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.