> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Havířov zvyšuje bezpečnost lidí

vloženo: 16.05.2018           komentářů: 0

Havířov zvyšuje bezpečnost lidí v obecních bytech

Do konce května budou mít v bytech všichni senioři, kteří jsou starší 65 let, namontovány hlásiče požáru. Za instalaci zodpovídá Městská realitní agentura (MRA), která spravuje městský bytový fond. V této fázi se to týká důchodců, kteří žijí osamoceně a jsou proto více ohrožení v případně vzniku požáru. Jedná se celkem o 1113 bytů. Celá tato akce vyjde zhruba na 400 tisíc korun a firmy dostaly na její realizaci 3 měsíce.

Podle primátorky Jany Feberové je hlavním důvodem investice města prevence a posílení bezpečí seniorů. „Není vůbec jednoduché, když člověk ve stáří zůstane na vše sám. V domácím prostředí naše ostražitost klesá a těch situací, na které je třeba dávat si pozor, je poměrně dost. Vše, čím pomůžeme zvýšit bezpečnost starších lidí v našich bytech, má proto smysl. Hlásiče požáru už nejednou zachránily lidský život, když upozornily obyvatele bytu na hrozící nebezpečí,“zdůraznila primátorka.
Hlásiče jsou instalovány v souladu s předpisy požární ochrany. „Detektor požáru zaznamená kouř a oheň a vyhlásí poplach akustickým signálem. V případě požáru se tak výrazně zkracuje doba od jeho vzniku do zpozorování. Pro zásah profesionálů je totiž klíčové, kdy se o požáru dozví,“ uvedl jednatel MRA Robert Masarovič.

Ze statistik hasičů vyplývá, že nejčastější příčinou požáru je nedbalost. Poměrně dost požárů vzniká při vaření na plynovém sporáku, kdy jsou v jeho blízkosti například papírové utěrky, svíčky, žehličky nebo toustovače. To potvrzuje nájemkyně bytu v ulici Vrchlického č.p. 38 v Havířově Helena Neuwirthová, která vzpomněla na případ, kdy se sousedy přivolala hasiče, když z vedlejšího bytu pronikal kouř. Nájemník si po návratu z noční směny dal ohřát pizzu a mezitím usnul. Kdyby nepřijela pomoc včas, přiotrávil by se. „Jsem ráda, že mám v bytě užitečnou věc a pojistku, kdyby se cokoliv stalo. Člověk nikdy neví, co se může přihodit. Z ohlasů vím, že jsou všichni rádi. Dostali jsme instrukce a letáček, abychom věděli, kdy a jak vyjmout baterku,“ přiblížila Helena Neuwirthová a doplnila, že montáž detektoru byla hotová za deset minut. Pokud se baterka začne vybíjet, pak se ozve slabý, ale odlišný signál, který postupně sílí, dokud se baterie nevymění.

Stále častějším důvodem vzniku požáru je elektrický zkrat vzniklý chybným elektrospotřebičem. Komplikovanější zásahy jsou v bytových domech, kde nájemníci odkládají na únikové cesty svoje věci, které tam zavazejí. „Hlídáme to. Naši správci upozorňují průběžně nájemníky, aby na chodbách neměli větší kusy nábytku,“ zdůraznil jednatel MRA Jiří Lankočí. V průměru k 40 procentům všech úmrtí při požárech dochází v bytech. Požáry v bytových domech mají jednoznačně závažnější dopady, než tomu bylo v předchozích letech. I když dochází v rámci celostátní statistky k poklesu celkového počtu požárů, jejich následky jsou v bytových domech stále závažnější. Pro bytové domy platí, že každý 85. požár končí úmrtím. Hasiči se shodují, že šance přežít silniční dopravní nehodu je mnohem vyšší než šance přežít požár v domácnosti. MRA od nového roku montuje hlásiče na baterku navíc do všech uvolněných bytů procházející rekonstrukcí, což je zhruba 500 bytů ročně. Do dnešního dne byly dokončeny opravy již 140 bytů.

Foto: Helena Neuwirthová ukazuje, kde má namontován v předsíni hlásič kouře

autor: Mgr. Simona Součková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.

04.06.2017

Z odložených kalhot
Z odložených kalhot na Žermanické přehradě odcizil peněženku Dosud neznámý pachatel v době od 13:00 hodin do 14:00 hodin dne 4. června 2017 v blízkosti Žermanické přehrady v obci Soběšovice odcizil z kapsy kalhot pánskou koženou peněženku. Poškozený čtyřiadvacetiletý muž o svou peněženku přišel v době, co se koupal v místní přehradě a své věci zanechal na lavičce nedalekého břehu bez dozoru. V peněžence se nacházely mimo jiné i osobní doklady, platební karta, ale také doklady od vozidla. Uvedenou krádeží tak neznámý pachatel způsobil škodu v dosahující částce jeden tisíc korun.

01.10.2016

Pokousání psem
Dne 01.10.2016 v odpoledních hodinách vyjížděla hlídka MP na tel. oznámení na Nábřeží Míru, kde došlo k pokousání psa a jeho majitele cizím psem. Na místě samém se hlídce MP podařilo zjistit, že zraněný muž, který venčil svého čtyřnohého miláčka, byl napaden cizím psem. Ten se vytrhnul majitelce a prvotně napadl jeho psa a následně, když se muž snažil svého pejska ochránit, tak také jeho. Dvě ženy, které psa venčily, ihned po incidentu z místa utekly. Hlídka ale nelenila a po nezbytných úkonech začala pátrat po neznámé dvojici, kterou zanedlouho zaregistrovala na ul. Polní. Hlídce se podařilo zjistit, že pes byl řádně očkován, označen a po poučení byl sepsán podrobný úřední záznam. Celá záležitost byla předána k dalšímu řešení na MěÚ v Českém Těšíně.

31.08.2016

Hlídka MP zasahovala
Dne 31.8.2016 v čase 15:45 hod. přijal dispečink Městské policie Český Těšín žádost OO PČR o prověření kolapsu v trafice ve Svibici. Na místo rovněž vyjela i RZS a HZS. Hlídka po příjezdu zjistila, že se oznámení zakládá na pravdě. Na zemi našla ležícího muže. Jelikož se k muži nešlo dostat, protože byl stánek zavřený, strážník se protáhl výdejním okýnkem a provozovnu otevřel. Než se však hlídka k postiženému dostala, museli strážníci uklidit „nepořádek“ a vypnout elektřinu, jelikož muž zřejmě při pádu sebou strhl zboží a na zemi byla rozlitá voda. Hrozilo tak nebezpečí poranění elektrickým proudem. Na místě přítomná posádka sanitky poskytla muži první pomoc a za asistence hlídky MP jej transportovala do sanitky. Hlídka MP setrvala do příchodu družky na místě, která si převzala a zabezpečila provozovnu

13.08.2016

Z baru odešla bez peněženky
Ze dvou přečinů je podezřelý neznámý pachatel. Dnes v brzkých ranních hodinách využil nepozornosti 56leté ženy, která byla v jednom z havířovských barů. Neznámý odcizil ze stolu, u kterého paní seděla, její peněženku. Poškozená v ní měla platební kartu, osobní doklady a další věci, vše v hodnotě 500 korun. Policisté věc prověřují pro podezření z přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody na dva roky nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.