> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Rozpočet na příští rok 2018

vloženo: 19.12.2017           komentářů: 0

V Havířově v pondělí jednali zastupitelé, schválili rozpočet na příští rok

V pondělí 18. prosince se v Kulturním domě Radost sešli k pravidelnému jednání zastupitelé města Havířova. Nejdůležitějším bodem jejich jednání byl návrh rozpočtu pro rok 2018. Zastupitelé také projednali a schválili například harmonogram celoměstských akcí pro následující rok nebo dotaci Sportovnímu klubu stolního tenisu Baník Havířov.

Rozpočet 2018

Významným bodem projednávaným na včerejším zasedání zastupitelů byl Rozpočet města Havířova na rok 2018. Ten byl Zastupitelstvem města Havířov jednohlasně schválen.

Naplánované celkové příjmy města v rozpočtu pro rok 2018 dosahují výše 1 956 944 000 korun, na této částce se podílí konsolidační položky ve výši 613 035 000 korun. Zásadní složkou plánovaných příjmů města jsou daňové příjmy, které tak mají značný vliv na finanční stabilitu města pro rok 2018. Daňové příjmy dosahují v rozpočtu částky 1 051 641 000 korun, což je 78,25 procent celkových příjmů po konsolidaci. Na výši daňových příjmů pro rok 2018 mají pozitivní vliv legislativní změny.

Město plánuje výdaje ve výši 2 056 912 000 korun včetně konsolidačních položek. Vzniklé saldo -99 968 000 korun bude vyrovnáno financováním, a to prostřednictvím splátek jistin úvěru a změnou stavu na bankovních účtech, zejména zapojením účelových fondů města do výdajů a financujících operací.

V roce 2018 bude město Havířov splácet pravidelnými splátkami dva úvěry. Celkem bude na splátky úvěrů vyplaceno 105 000 000 korun. K 1. lednu 2018 budou závazky z úvěrových smluv ve výši 451 669 740 korun.

Na rok 2018 zastupitelé schválili výdaje investičního charakteru v celkové výši 414 694 000 korun. Největší částky půjdou do bytového hospodářství města, rekonstrukce ZŠ Marie Pujmanové a sanace zdravotních středisek. Dále jsou zde zahrnuty investice např. do nového přednádražního prostoru, další etapy rozšiřování hřbitova v Havířově-Šumbarku, do odkanalizování části města kolem Fryštátské ulice, rekonstrukce ZŠ Mánesova na domov se zvláštním režimem či do stavby multigeneračního sportovně-relaxačního areálu na Lázeňské ulici.

Harmonogram významných celoměstských akcí pro rok 2018

Největší akcí města příštího roku bude Havířov v květech. Po třech letech tak městem v květinovém průvodu projedou nazdobené alegorické vozy, které doprovodí taneční soubory a různé kulturní a sportovní skupiny. Akci město uspořádá v červnu 2018.

K nejvýznamnějším schváleným akcím pořádaným či spolupořádaným Městským kulturním střediskem Havířov patří Novoroční koncert, Reprezentační ples statutárního města Havířova, Velikonoční městečko, MISS Reneta, celostátní přehlídka divadelních představení pro děti MINITEATRO Jiřího Tibitanzla, Májové slavnosti, Havířovské slavnosti, Mezinárodní festival varhanní hudby VOX ORGANI a Vánoční městečko.

Odbor školství a kultury bude i nadále spolupracovat s Městským kulturním střediskem Havířov na organizačním zajištění celoměstských akcí spojených s udělováním ocenění občanům za jejich zásluhy ve vymezených oblastech společenského života, Cen města Havířova a dále při oceňování dárců krve.

Schváleny byly také programy odboru školství a kultury zaměřené na spolupráci s mateřskými a základními školami i neziskovými organizacemi - Den Země, 3. utkání ALL STARS HLZŠ, Evropský týden mobility, Evropský den bez aut nebo soutěž o nejkrásnější vánoční ozdobu.

Do plánu sportovního vyžití přibylo srpnové letní bruslení na zimním stadionu.

K příležitosti 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy uspořádá město v srpnu 2018 v Kině Centrum výstavu dobových fotografií a přehlídku filmů. Pestrý program Havířovští plánují také k připomenutí 100. výročí založení republiky. Koncert v KD Leoše Janáčka, výstava dobových fotografií v Galerii Radost nebo přehlídka tematických filmů v kině Centrum – na to vše se mohou Havířované těšit v říjnu 2018.

Stolní tenis

Zastupitelé odhlasovali také poskytnutí investiční dotace občanskému sdružení Sportovní klub stolního tenisu Baník Havířov na vybudování Centra reprezentace stolního tenisu. Město by mělo v letech 2018 a 2019 projekt podpořit finančně do hodnoty 40 procent, nejvýše však 20 milionů v roce 2018 a 12 milionů v roce 2019, a to v případě, že bude schválena dotace z MŠMT ČR na účet Sportovnímu klubu stolního tenisu Baník Havířov.


autor: Mgr. Jana Dybová

přidat komentář            zobrazit komentáře







  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.

04.06.2017

Z odložených kalhot
Z odložených kalhot na Žermanické přehradě odcizil peněženku Dosud neznámý pachatel v době od 13:00 hodin do 14:00 hodin dne 4. června 2017 v blízkosti Žermanické přehrady v obci Soběšovice odcizil z kapsy kalhot pánskou koženou peněženku. Poškozený čtyřiadvacetiletý muž o svou peněženku přišel v době, co se koupal v místní přehradě a své věci zanechal na lavičce nedalekého břehu bez dozoru. V peněžence se nacházely mimo jiné i osobní doklady, platební karta, ale také doklady od vozidla. Uvedenou krádeží tak neznámý pachatel způsobil škodu v dosahující částce jeden tisíc korun.

01.10.2016

Pokousání psem
Dne 01.10.2016 v odpoledních hodinách vyjížděla hlídka MP na tel. oznámení na Nábřeží Míru, kde došlo k pokousání psa a jeho majitele cizím psem. Na místě samém se hlídce MP podařilo zjistit, že zraněný muž, který venčil svého čtyřnohého miláčka, byl napaden cizím psem. Ten se vytrhnul majitelce a prvotně napadl jeho psa a následně, když se muž snažil svého pejska ochránit, tak také jeho. Dvě ženy, které psa venčily, ihned po incidentu z místa utekly. Hlídka ale nelenila a po nezbytných úkonech začala pátrat po neznámé dvojici, kterou zanedlouho zaregistrovala na ul. Polní. Hlídce se podařilo zjistit, že pes byl řádně očkován, označen a po poučení byl sepsán podrobný úřední záznam. Celá záležitost byla předána k dalšímu řešení na MěÚ v Českém Těšíně.

31.08.2016

Hlídka MP zasahovala
Dne 31.8.2016 v čase 15:45 hod. přijal dispečink Městské policie Český Těšín žádost OO PČR o prověření kolapsu v trafice ve Svibici. Na místo rovněž vyjela i RZS a HZS. Hlídka po příjezdu zjistila, že se oznámení zakládá na pravdě. Na zemi našla ležícího muže. Jelikož se k muži nešlo dostat, protože byl stánek zavřený, strážník se protáhl výdejním okýnkem a provozovnu otevřel. Než se však hlídka k postiženému dostala, museli strážníci uklidit „nepořádek“ a vypnout elektřinu, jelikož muž zřejmě při pádu sebou strhl zboží a na zemi byla rozlitá voda. Hrozilo tak nebezpečí poranění elektrickým proudem. Na místě přítomná posádka sanitky poskytla muži první pomoc a za asistence hlídky MP jej transportovala do sanitky. Hlídka MP setrvala do příchodu družky na místě, která si převzala a zabezpečila provozovnu

13.08.2016

Z baru odešla bez peněženky
Ze dvou přečinů je podezřelý neznámý pachatel. Dnes v brzkých ranních hodinách využil nepozornosti 56leté ženy, která byla v jednom z havířovských barů. Neznámý odcizil ze stolu, u kterého paní seděla, její peněženku. Poškozená v ní měla platební kartu, osobní doklady a další věci, vše v hodnotě 500 korun. Policisté věc prověřují pro podezření z přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody na dva roky nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.