> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

V Nemocnici Český Těšín vaří

vloženo: 25.10.2017           komentářů: 0

V Nemocnici Český Těšín vaří nejen pro nemocné

Přestože v Nemocnici Český Těšín, která je členem skupiny AGEL, potkáme v průměru 130 hospitalizovaných pacientů, zaměstnanci ve zdejší kuchyni připravují běžně na 350 jídel. Kromě pacientů si na nich pochutnávají také zdejší zaměstnanci a dokonce i externí zájemci z řady firem či nedalekého domova seniorů. K dispozici jsou v nemocnici nejen jídla racionální, ale i vhodná pro diabetiky, osoby s intolerancí laktózy nebo třeba jídla bezlepková. Zaměstnanci, externí zájemci a pacienti rehabilitačního oddělení si přitom mohou vybírat hned ze tří druhů jídel.

Nemocnice Český Těšín disponuje čtyřmi odděleními – rehabilitačním, oddělením odborné ošetřovatelské péče, následné péče a oddělením následné péče s rehabilitací. Většinu ze stotřicítky hospitalizovaných zde tedy tvoří lidé vyššího věku, kteří vyžadují stravu speciální nejen svým složením, ale i konzistencí. „Naši starší pacienti mají často potíže s kousáním či polykáním, čemuž přizpůsobujeme i stravu. Pokud tito pacienti netrpí problémy trávící soustavy, lze jim přiřadit příslušnou dietu s modifikacemi masa, které podáváme krájené nebo mleté. Díky tomu zachováváme rozmanitost stravy, která u běžné kašovité stravy jinak není na takové úrovni. U diabetiků pak například upřednostňujeme před kusovým ovocem ovocno-zeleninové šťávy a námi připravované diabetické ovocné přesnídávky,“ vysvětluje Jolana Kajzarová Dis., vedoucí stravovacího provozu Nemocnice Český Těšín.

Výčet nabízených diet v nemocnici zahrnuje běžné základní diety, mezi které patří racionální, diabetická, kašovitá, šetřící, s omezením tuku, nízkobílkovinná či bezezbytková, tak i speciální jako jsou například tekutá výživná či diabetická šetřící. Připravují se i standardizované diety bezlepková, dieta při intoleranci laktózy nebo redukční. S noční přípravou jídel přitom pomáhá v kuchyni nový konvektomat, který nemocnice zakoupila teprve před nedávnem.

„Na našem pracovišti máme k dispozici dva menší konvektomaty, bez kterých si už naši pracovníci přípravu jídel nedovedou představit. Přípravu jídla opravdu významně usnadňují a urychlují, což oceňujeme jak ve dne, tak i v noci,“ dodává Jolana Kajzarová.

Kromě sto třiceti pacientů si přitom na jídlech ze zdejší kuchyně pochutnává i čtyřicítka klientů blízkého domova seniorů, padesát zaměstnanců nemocnice a dokonce i 130 externích zájemců. Zaměstnanci, externí zájemci a za příplatek také pacienti rehabilitačního oddělení si přitom mohou vybírat dle vlastní chuti ze tří druhů jídel.


autor: Mgr. Radka Miloševská

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.

04.06.2017

Z odložených kalhot
Z odložených kalhot na Žermanické přehradě odcizil peněženku Dosud neznámý pachatel v době od 13:00 hodin do 14:00 hodin dne 4. června 2017 v blízkosti Žermanické přehrady v obci Soběšovice odcizil z kapsy kalhot pánskou koženou peněženku. Poškozený čtyřiadvacetiletý muž o svou peněženku přišel v době, co se koupal v místní přehradě a své věci zanechal na lavičce nedalekého břehu bez dozoru. V peněžence se nacházely mimo jiné i osobní doklady, platební karta, ale také doklady od vozidla. Uvedenou krádeží tak neznámý pachatel způsobil škodu v dosahující částce jeden tisíc korun.

01.10.2016

Pokousání psem
Dne 01.10.2016 v odpoledních hodinách vyjížděla hlídka MP na tel. oznámení na Nábřeží Míru, kde došlo k pokousání psa a jeho majitele cizím psem. Na místě samém se hlídce MP podařilo zjistit, že zraněný muž, který venčil svého čtyřnohého miláčka, byl napaden cizím psem. Ten se vytrhnul majitelce a prvotně napadl jeho psa a následně, když se muž snažil svého pejska ochránit, tak také jeho. Dvě ženy, které psa venčily, ihned po incidentu z místa utekly. Hlídka ale nelenila a po nezbytných úkonech začala pátrat po neznámé dvojici, kterou zanedlouho zaregistrovala na ul. Polní. Hlídce se podařilo zjistit, že pes byl řádně očkován, označen a po poučení byl sepsán podrobný úřední záznam. Celá záležitost byla předána k dalšímu řešení na MěÚ v Českém Těšíně.

31.08.2016

Hlídka MP zasahovala
Dne 31.8.2016 v čase 15:45 hod. přijal dispečink Městské policie Český Těšín žádost OO PČR o prověření kolapsu v trafice ve Svibici. Na místo rovněž vyjela i RZS a HZS. Hlídka po příjezdu zjistila, že se oznámení zakládá na pravdě. Na zemi našla ležícího muže. Jelikož se k muži nešlo dostat, protože byl stánek zavřený, strážník se protáhl výdejním okýnkem a provozovnu otevřel. Než se však hlídka k postiženému dostala, museli strážníci uklidit „nepořádek“ a vypnout elektřinu, jelikož muž zřejmě při pádu sebou strhl zboží a na zemi byla rozlitá voda. Hrozilo tak nebezpečí poranění elektrickým proudem. Na místě přítomná posádka sanitky poskytla muži první pomoc a za asistence hlídky MP jej transportovala do sanitky. Hlídka MP setrvala do příchodu družky na místě, která si převzala a zabezpečila provozovnu

13.08.2016

Z baru odešla bez peněženky
Ze dvou přečinů je podezřelý neznámý pachatel. Dnes v brzkých ranních hodinách využil nepozornosti 56leté ženy, která byla v jednom z havířovských barů. Neznámý odcizil ze stolu, u kterého paní seděla, její peněženku. Poškozená v ní měla platební kartu, osobní doklady a další věci, vše v hodnotě 500 korun. Policisté věc prověřují pro podezření z přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody na dva roky nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.