> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

V Nemocnici Český Těšín vaří

vloženo: 25.10.2017           komentářů: 0

V Nemocnici Český Těšín vaří nejen pro nemocné

Přestože v Nemocnici Český Těšín, která je členem skupiny AGEL, potkáme v průměru 130 hospitalizovaných pacientů, zaměstnanci ve zdejší kuchyni připravují běžně na 350 jídel. Kromě pacientů si na nich pochutnávají také zdejší zaměstnanci a dokonce i externí zájemci z řady firem či nedalekého domova seniorů. K dispozici jsou v nemocnici nejen jídla racionální, ale i vhodná pro diabetiky, osoby s intolerancí laktózy nebo třeba jídla bezlepková. Zaměstnanci, externí zájemci a pacienti rehabilitačního oddělení si přitom mohou vybírat hned ze tří druhů jídel.

Nemocnice Český Těšín disponuje čtyřmi odděleními – rehabilitačním, oddělením odborné ošetřovatelské péče, následné péče a oddělením následné péče s rehabilitací. Většinu ze stotřicítky hospitalizovaných zde tedy tvoří lidé vyššího věku, kteří vyžadují stravu speciální nejen svým složením, ale i konzistencí. „Naši starší pacienti mají často potíže s kousáním či polykáním, čemuž přizpůsobujeme i stravu. Pokud tito pacienti netrpí problémy trávící soustavy, lze jim přiřadit příslušnou dietu s modifikacemi masa, které podáváme krájené nebo mleté. Díky tomu zachováváme rozmanitost stravy, která u běžné kašovité stravy jinak není na takové úrovni. U diabetiků pak například upřednostňujeme před kusovým ovocem ovocno-zeleninové šťávy a námi připravované diabetické ovocné přesnídávky,“ vysvětluje Jolana Kajzarová Dis., vedoucí stravovacího provozu Nemocnice Český Těšín.

Výčet nabízených diet v nemocnici zahrnuje běžné základní diety, mezi které patří racionální, diabetická, kašovitá, šetřící, s omezením tuku, nízkobílkovinná či bezezbytková, tak i speciální jako jsou například tekutá výživná či diabetická šetřící. Připravují se i standardizované diety bezlepková, dieta při intoleranci laktózy nebo redukční. S noční přípravou jídel přitom pomáhá v kuchyni nový konvektomat, který nemocnice zakoupila teprve před nedávnem.

„Na našem pracovišti máme k dispozici dva menší konvektomaty, bez kterých si už naši pracovníci přípravu jídel nedovedou představit. Přípravu jídla opravdu významně usnadňují a urychlují, což oceňujeme jak ve dne, tak i v noci,“ dodává Jolana Kajzarová.

Kromě sto třiceti pacientů si přitom na jídlech ze zdejší kuchyně pochutnává i čtyřicítka klientů blízkého domova seniorů, padesát zaměstnanců nemocnice a dokonce i 130 externích zájemců. Zaměstnanci, externí zájemci a za příplatek také pacienti rehabilitačního oddělení si přitom mohou vybírat dle vlastní chuti ze tří druhů jídel.


autor: Mgr. Radka Miloševská

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

21.01.2019

Zastavil v garáži
Po nezvládnutém průjezdu zatáčkou, se proboural do garáže domu.Řidič (46) osobního vozidla Škoda Octavia nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a zastavil ve zdi garáže. Jel ve směru z obce Těrlicko do obce Třanovice. Jízdu nepřizpůsobil svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravě a technickému stavu komunikace. Vozidlem vjel na pole a pokračoval dál. Nezvládnutá jízda skončila nárazem do obvodové zdi garáže rodinného domu. Řidič nebyl zraněn, jeho dechová zkouška byla negativní. Škoda na zdi garáže a uložených věcech byla předběžně vyčíslena na sto tisicí korun. Na poškozeném vozidle je škoda ve výši 120 tisíc korun.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista.V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

12.05.2018

Napadení před barem
V sobotu 12.5. v noci na ulici před jedním havířovským barem mladší muž fyzicky napadl staršího. Důvodně podezřelý 29letý muž v podnapilém stavu přišel zezadu k 43letému a otočil si ho. Nato ho bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje. Poškozený muž upadl na zem. Násilník jej několikrát udeřil pěstí do hlavy a nešetřil ani kopy do už ležícího muže.

25.04.2018

Opilý za volantem způsobil
Opilý za volantem způsobil bezmála sedmdesáti tisícovou škodu. Ve středu 25. 4. kolem deváté hodiny večer v Havířově na ulici E. Destinové 59letý řidič vozidla Ford Galaxy poškodil několik vozidel. Při couvání z podélného parkovacího místa zadní částí narazil do osobního vozidla Škoda Superb. V jízdě pokračoval ve směru k ulici U Tesly…narazil do pravé přední části podélně zaparkovaného osobního vozidla VW Polo. Menší automobil byl nárazem odhozen na před ním stojící VW Passat. I přesto, řidič fordu pokračoval v jízdě dál. Nakonec po několka metrech od kolize byl zadržen jedním z majitelů nabouraného vozidla.

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.