> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

řiďte odpad, má to smysl!

vloženo: 19.10.2017           komentářů: 0

Tašky na separaci odpadu jsou opět k dispozici
Třídění v havířovských domácnostech a některých základních školách podporují už několik let také speciální barevné tašky. Žluto-modro-zelené sady slouží k pohodlnému vytřídění plastů, papíru a skla přímo v domácnostech nebo ve třídách, odkud se poté pouze vysypou do patřičných kontejnerových nádob. Domácnosti, ve kterých v Havířově barevné separační tašky chybějí, mají teď znovu šanci si je vyzvednout na radnici. Barevné tašky jsou v domácnostech moderním řešením třídění odpadu.

"Město koupilo tisíc kusů sad barevných tašek, které teď bude zdarma distribuovat mezi havířovské obyvatele. Očekáváme, že se zvýší roztřiďování odpadu do barevných kontejnerů tak, aby se snižoval objem směsného komunálního odpadu, který končí na skládkách," říká náměstek primátorky Karel Šlachta. Město Havířov sady tašek k separaci odpadu zakoupilo ve spolupráci se společností EKO KOM, která uhradila polovinu jejich ceny. Sady si mohou zájemci vyzvednout ve vestibulu havířovského magistrátu od 1. 11. 2017. K dispozici budou u pracovnice na informacích. Tašky jsou určeny výhradně pro obyvatele Havířova, do každé domácnosti je určena jedna sada, rozdávány budou do vyčerpání zásob. "Zájem třídit odpad mají v Havířově také žáci a studenti místních škol. Čtyři desítky tašek teď zamířily na Gymnázium na Studentské, kde najdou místo ve všech třídách a odborných učebnách. Doplnit místnosti o separační tašky chtějí také na Gymnáziu Komenského, kde už tradičně odpad třídí do separačních nádob. Nové tašky škola umístí do sborovny a kabinetů učitelů," doplnil Šlachta.

Správně roztříděný komunální odpad lze posléze opětovně recyklovat a znovu začlenit do výroby a třídění odpadu tak má velký ekologický význam. Do kontejnerů na plast, papír a sklo mohou lidé vytříděné komodity vyhazovat na více než 350 stanovištích ve městě. Do barevných pytlů se jmenované komodity třídí v domácnostech rodinných domů, u nich mají lidé i speciální nádoby na odkládání bio odpadu. Velké kontejnery na bio jsou pak rozmístěny především u zahrádkářských osad a prozatím na 10 stanovištích na městských sídlištích.

Po městě je rozmístěno také 25 kontejnerů na textil, které pro charitativní účely obhospodařuje společnost ADRA. Nepotřebný textil lze odkládat do dalších 15 kontejnerů firmy TextilEco, pro charitativní účely jej sbírá rovněž Armáda spásy.

Odpad v České republice podle statistik třídí 72 procent obyvatel. I lidé v Havířově tak přispívají k úspoře přírodních zdrojů – například stromů a přírody vůbec nebo zdroje energie. Správně vyseparovaný odpad je surovinou, která dokáže až dvojnásobně šetřit naše životní prostředí. Proto třiďte odpad, má to smysl!


autor: city-haviřov

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.

04.06.2017

Z odložených kalhot
Z odložených kalhot na Žermanické přehradě odcizil peněženku Dosud neznámý pachatel v době od 13:00 hodin do 14:00 hodin dne 4. června 2017 v blízkosti Žermanické přehrady v obci Soběšovice odcizil z kapsy kalhot pánskou koženou peněženku. Poškozený čtyřiadvacetiletý muž o svou peněženku přišel v době, co se koupal v místní přehradě a své věci zanechal na lavičce nedalekého břehu bez dozoru. V peněžence se nacházely mimo jiné i osobní doklady, platební karta, ale také doklady od vozidla. Uvedenou krádeží tak neznámý pachatel způsobil škodu v dosahující částce jeden tisíc korun.

01.10.2016

Pokousání psem
Dne 01.10.2016 v odpoledních hodinách vyjížděla hlídka MP na tel. oznámení na Nábřeží Míru, kde došlo k pokousání psa a jeho majitele cizím psem. Na místě samém se hlídce MP podařilo zjistit, že zraněný muž, který venčil svého čtyřnohého miláčka, byl napaden cizím psem. Ten se vytrhnul majitelce a prvotně napadl jeho psa a následně, když se muž snažil svého pejska ochránit, tak také jeho. Dvě ženy, které psa venčily, ihned po incidentu z místa utekly. Hlídka ale nelenila a po nezbytných úkonech začala pátrat po neznámé dvojici, kterou zanedlouho zaregistrovala na ul. Polní. Hlídce se podařilo zjistit, že pes byl řádně očkován, označen a po poučení byl sepsán podrobný úřední záznam. Celá záležitost byla předána k dalšímu řešení na MěÚ v Českém Těšíně.

31.08.2016

Hlídka MP zasahovala
Dne 31.8.2016 v čase 15:45 hod. přijal dispečink Městské policie Český Těšín žádost OO PČR o prověření kolapsu v trafice ve Svibici. Na místo rovněž vyjela i RZS a HZS. Hlídka po příjezdu zjistila, že se oznámení zakládá na pravdě. Na zemi našla ležícího muže. Jelikož se k muži nešlo dostat, protože byl stánek zavřený, strážník se protáhl výdejním okýnkem a provozovnu otevřel. Než se však hlídka k postiženému dostala, museli strážníci uklidit „nepořádek“ a vypnout elektřinu, jelikož muž zřejmě při pádu sebou strhl zboží a na zemi byla rozlitá voda. Hrozilo tak nebezpečí poranění elektrickým proudem. Na místě přítomná posádka sanitky poskytla muži první pomoc a za asistence hlídky MP jej transportovala do sanitky. Hlídka MP setrvala do příchodu družky na místě, která si převzala a zabezpečila provozovnu

13.08.2016

Z baru odešla bez peněženky
Ze dvou přečinů je podezřelý neznámý pachatel. Dnes v brzkých ranních hodinách využil nepozornosti 56leté ženy, která byla v jednom z havířovských barů. Neznámý odcizil ze stolu, u kterého paní seděla, její peněženku. Poškozená v ní měla platební kartu, osobní doklady a další věci, vše v hodnotě 500 korun. Policisté věc prověřují pro podezření z přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody na dva roky nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.