> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

řiďte odpad, má to smysl!

vloženo: 19.10.2017           komentářů: 0

Tašky na separaci odpadu jsou opět k dispozici
Třídění v havířovských domácnostech a některých základních školách podporují už několik let také speciální barevné tašky. Žluto-modro-zelené sady slouží k pohodlnému vytřídění plastů, papíru a skla přímo v domácnostech nebo ve třídách, odkud se poté pouze vysypou do patřičných kontejnerových nádob. Domácnosti, ve kterých v Havířově barevné separační tašky chybějí, mají teď znovu šanci si je vyzvednout na radnici. Barevné tašky jsou v domácnostech moderním řešením třídění odpadu.

"Město koupilo tisíc kusů sad barevných tašek, které teď bude zdarma distribuovat mezi havířovské obyvatele. Očekáváme, že se zvýší roztřiďování odpadu do barevných kontejnerů tak, aby se snižoval objem směsného komunálního odpadu, který končí na skládkách," říká náměstek primátorky Karel Šlachta. Město Havířov sady tašek k separaci odpadu zakoupilo ve spolupráci se společností EKO KOM, která uhradila polovinu jejich ceny. Sady si mohou zájemci vyzvednout ve vestibulu havířovského magistrátu od 1. 11. 2017. K dispozici budou u pracovnice na informacích. Tašky jsou určeny výhradně pro obyvatele Havířova, do každé domácnosti je určena jedna sada, rozdávány budou do vyčerpání zásob. "Zájem třídit odpad mají v Havířově také žáci a studenti místních škol. Čtyři desítky tašek teď zamířily na Gymnázium na Studentské, kde najdou místo ve všech třídách a odborných učebnách. Doplnit místnosti o separační tašky chtějí také na Gymnáziu Komenského, kde už tradičně odpad třídí do separačních nádob. Nové tašky škola umístí do sborovny a kabinetů učitelů," doplnil Šlachta.

Správně roztříděný komunální odpad lze posléze opětovně recyklovat a znovu začlenit do výroby a třídění odpadu tak má velký ekologický význam. Do kontejnerů na plast, papír a sklo mohou lidé vytříděné komodity vyhazovat na více než 350 stanovištích ve městě. Do barevných pytlů se jmenované komodity třídí v domácnostech rodinných domů, u nich mají lidé i speciální nádoby na odkládání bio odpadu. Velké kontejnery na bio jsou pak rozmístěny především u zahrádkářských osad a prozatím na 10 stanovištích na městských sídlištích.

Po městě je rozmístěno také 25 kontejnerů na textil, které pro charitativní účely obhospodařuje společnost ADRA. Nepotřebný textil lze odkládat do dalších 15 kontejnerů firmy TextilEco, pro charitativní účely jej sbírá rovněž Armáda spásy.

Odpad v České republice podle statistik třídí 72 procent obyvatel. I lidé v Havířově tak přispívají k úspoře přírodních zdrojů – například stromů a přírody vůbec nebo zdroje energie. Správně vyseparovaný odpad je surovinou, která dokáže až dvojnásobně šetřit naše životní prostředí. Proto třiďte odpad, má to smysl!


autor: city-haviřov

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista.V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

12.05.2018

Napadení před barem
V sobotu 12.5. v noci na ulici před jedním havířovským barem mladší muž fyzicky napadl staršího. Důvodně podezřelý 29letý muž v podnapilém stavu přišel zezadu k 43letému a otočil si ho. Nato ho bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje. Poškozený muž upadl na zem. Násilník jej několikrát udeřil pěstí do hlavy a nešetřil ani kopy do už ležícího muže.

25.04.2018

Opilý za volantem způsobil
Opilý za volantem způsobil bezmála sedmdesáti tisícovou škodu. Ve středu 25. 4. kolem deváté hodiny večer v Havířově na ulici E. Destinové 59letý řidič vozidla Ford Galaxy poškodil několik vozidel. Při couvání z podélného parkovacího místa zadní částí narazil do osobního vozidla Škoda Superb. V jízdě pokračoval ve směru k ulici U Tesly…narazil do pravé přední části podélně zaparkovaného osobního vozidla VW Polo. Menší automobil byl nárazem odhozen na před ním stojící VW Passat. I přesto, řidič fordu pokračoval v jízdě dál. Nakonec po několka metrech od kolize byl zadržen jedním z majitelů nabouraného vozidla.

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.

04.06.2017

Z odložených kalhot
Z odložených kalhot na Žermanické přehradě odcizil peněženku Dosud neznámý pachatel v době od 13:00 hodin do 14:00 hodin dne 4. června 2017 v blízkosti Žermanické přehrady v obci Soběšovice odcizil z kapsy kalhot pánskou koženou peněženku. Poškozený čtyřiadvacetiletý muž o svou peněženku přišel v době, co se koupal v místní přehradě a své věci zanechal na lavičce nedalekého břehu bez dozoru. V peněžence se nacházely mimo jiné i osobní doklady, platební karta, ale také doklady od vozidla. Uvedenou krádeží tak neznámý pachatel způsobil škodu v dosahující částce jeden tisíc korun.