> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

„Skarbów z cieszyńskiej trówły”

vloženo: 24.09.2017           komentářů: 0

Czytómy po naszymu: Cieszyński wiesieli. IV Cieszyński Maraton

W ramach XVII „Skarbów z cieszyńskiej trówły”

Książnica Cieszyńska zaprasza na:

CZYTÓMY PO NASZYMU. IV CIESZYŃSKI MARATON CZYTANIA TEKSTÓW GWAROWYCH. „Cieszyński wiesieli. O żyniaczce, snymbach i galaniyniu spóminki”

Niedziela 24 IX 2017, g. 13.00-17.00
Książnica Cieszyńska, Cieszyn, ul. Mennicza 46

Program*:

13.00- Inauguracja maratonu: Prezentacja motywów weselnych w cieszyńskiej literaturze ludowej, pisanej gwarą (Halina Morawiec, Książnica Cieszyńska)

13.15: Maraton, odsłona I

14.00: Występy najmłodszych laureatów XIII Konkursu Gwar „Po cieszyńsku po obu stronach Olzy”

14.30: przerwa, czas na zwiedzenie wystaw, m.in. „Downe wieszieli w Beskidzie Śląskim” – fotografie ze zbiorów Muzeum Beskidzkiego w Wiśle

14.45: Okiem etnografa: „O dawnym zwyczaju kojarzenia małżeństw słów kilka…” (dr Agnieszka Pieńczak, Uniwersytet Śląski, Sekcja Ludoznawcza ZG PZKO)

15.00: Występy dzieci i młodzieży, laureatów XIII Konkursu Gwar „Po cieszyńsku…” 15.30: Maraton, odsłona II: prezentacja prac nagrodzonych w Konkursie literackim "Jako sie matka z tacikym wydowali", organizowanym przez Muzeum Na grapie w Jaworzynce

16.00: Maraton, odsłona III

16.30: prezentacja filmu „Ochabskie Wesele” (fragm.), wydanego przez Urząd Miasta Skoczowa

Zakończenie

* podano orientacyjny czas rozpoczęcia poszczególnych punktów programu, który jednak może ulec (niewielkim) zmianom

autor: pzko.cz/sekcja-ludoznawcza.html

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

21.01.2019

Zastavil v garáži
Po nezvládnutém průjezdu zatáčkou, se proboural do garáže domu.Řidič (46) osobního vozidla Škoda Octavia nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a zastavil ve zdi garáže. Jel ve směru z obce Těrlicko do obce Třanovice. Jízdu nepřizpůsobil svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravě a technickému stavu komunikace. Vozidlem vjel na pole a pokračoval dál. Nezvládnutá jízda skončila nárazem do obvodové zdi garáže rodinného domu. Řidič nebyl zraněn, jeho dechová zkouška byla negativní. Škoda na zdi garáže a uložených věcech byla předběžně vyčíslena na sto tisicí korun. Na poškozeném vozidle je škoda ve výši 120 tisíc korun.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista.V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

12.05.2018

Napadení před barem
V sobotu 12.5. v noci na ulici před jedním havířovským barem mladší muž fyzicky napadl staršího. Důvodně podezřelý 29letý muž v podnapilém stavu přišel zezadu k 43letému a otočil si ho. Nato ho bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje. Poškozený muž upadl na zem. Násilník jej několikrát udeřil pěstí do hlavy a nešetřil ani kopy do už ležícího muže.

25.04.2018

Opilý za volantem způsobil
Opilý za volantem způsobil bezmála sedmdesáti tisícovou škodu. Ve středu 25. 4. kolem deváté hodiny večer v Havířově na ulici E. Destinové 59letý řidič vozidla Ford Galaxy poškodil několik vozidel. Při couvání z podélného parkovacího místa zadní částí narazil do osobního vozidla Škoda Superb. V jízdě pokračoval ve směru k ulici U Tesly…narazil do pravé přední části podélně zaparkovaného osobního vozidla VW Polo. Menší automobil byl nárazem odhozen na před ním stojící VW Passat. I přesto, řidič fordu pokračoval v jízdě dál. Nakonec po několka metrech od kolize byl zadržen jedním z majitelů nabouraného vozidla.

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.