> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Cesta do práce zadarmo.

vloženo: 23.07.2017           komentářů: 0


MSK odstartoval nový projekt, který má zastavit odliv lidí z regionu
Zastavit odliv lidí z regionu, podpořit migraci zaměstnanců tak, aby firmy měly dostatek kvalifikovaných pracovníků. To je cíl pilotního projektu Zaměstnanecká mobilita, který rozjíždí Moravskoslezský kraj. Memorandum o spolupráci při jeho realizaci dnes podepsali náměstek hejtmana Jakub Unucka, primátoři Karviné a Havířova Tomáš Hanzel a Jana Feberová a starosta Orlové Tomáš Kuča.

"Spojujeme nyní síly s Karvinou, Havířovem a Orlovou a začínáme dělat konkrétní kroky pro to, aby zejména mladí, vzdělaní lidé neodcházeli za prací jinam, ale našli uplatnění a dobré podmínky k životu v Moravskoslezském kraji. Atraktivní zaměstnání lidem musejí nabídnout hlavně podnikatelé, města a obce pak všechno kolem - kvalitní dopravu, dostupné bydlení, školy, školky, služby," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Moravskoslezský kraj proto ve spolupráci s městy Karvinou, Havířovem a Orlovou spouští pilotní projekt Zaměstnanecká mobilita. Ten umožní lidem, kteří žijí v oblastech s nejvyšší nezaměstnaností, dojíždět do práce mimo bydliště zadarmo.

"Zaměstnavatelé si stěžují, že nemohou najít dostatek zaměstnanců, protože lidem se nevyplatí dlouho a draze cestovat. Kvůli dojezdové vzdálenosti a hlavně cenám za dopravu odmítají jejich pracovní nabídky a raději se stěhují za prací jinam," vysvětlil náměstek hejtmana Jakub Unucka. Kraj, města a obce tak přicházejí o své obyvatele, a zejména o obyvatele, kteří tvoří vysokou přidanou hodnotu práce.

V rámci projektu Zaměstnanecká mobilita zaplatí Moravskoslezský kraj 300 ročních karet ODIS, které stejným dílem rozdělí mezi Karvinou, Havířov a Orlovou. Na radnice těchto měst se pak mohou žadatelé o bezplatné cestování do zaměstnání v rámci celého kraje a do krajské metropole Ostravy obracet. Náklady na projekt překročí 1,5 milionu korun.

Rozhodnutí vedení Moravskoslezského kraje představitelé Karviné, Havířova i Orlové vítají. "Samotné firmy mají omezené možnosti, jak své zaměstnance motivovat levným bydlením, dotacemi na dopravu, nebo rekvalifikačními kurzy. Tomu ale můžeme pomoci my, kraj i stát a bude dobře, když budeme spolupracovat a své postupy koordinovat. Proto iniciativu vítáme," konstatoval primátor Karviné Tomáš Hanzel s tím, že Karviná především nabízí dobré podmínky k životu. „U nás je o něco levnější bydlení než například v Ostravě, přitom dojíždění zabere minimum času. Podmínky k životu jsou v Karviné přitom velmi dobré, je tu vše, co člověk potřebuje. Zakládáme si i na tom, že Karviná má opravdu nadstandardní volnočasové možnosti, do této vybavenosti jsme investovali doslova stovky miliónů korun. Město samo má dost míst ve školkách i v základních školách a fungují u nás jesle pro nejmenší děti. Jsou tu střední i vysoké školy," upozornil primátor Karviné Tomáš Hanzel.

"Máme zájem nalákat mladé lidi do Havířova a udržet si zde absolventy středních a vysokých škol. V Havířově máme dostupné bydlení, místo ve školkách i školách. Město má strategickou polohu vůči ostatním městům a velmi dobrou dopravní dostupnost," uvedla primátorka Havířova Jana Feberová.

"Považuji to za první krok ve společném úsilí kraje a našich měst udržet zejména mladé lidi v našich městech a zároveň je přilákat. Snažíme se čerpat z jedné z konkurenčních výhod, a to snadné dosažitelnosti z okolních měst a snadné nabídky bydlení, služeb a dalších aktivit. Věřím, že to pomůže i našemu kraji v zaměstnanosti a pracovní mobilitě," řekl starosta Orlové Tomáš Kuča.

Na projektu se spolupodílí také společnost RESIDOMO - nabízí slevy nájemního bydlení na Karvinsku - jak pro nové zaměstnance zapojených firem, tak pro čerstvé absolventy škol. "Obě cílové skupiny jsme připraveni podpořit startovacím nájmem, tedy až padesátiprocentní slevou v prvním, třicetiprocentní slevou v druhém a patnáctiprocentní slevu v třetím roce. Hlavními podmínkami pro dosažení této slevy je mimo jiné získání trvalého bydliště v Karviné, Havířově či Orlové, s výjimkou absolventů, a uzavřený nebo platný pracovní poměr se zaměstnavatelem v rámci kraje," řekla mluvčí společnosti RESIDOMO Kateřina Piechowicz.

"Vážíme si toho, že do projektu vstoupil také největší poskytovatel bydlení v této oblasti. Věřím, že se připojí i ostatní poskytovatelé služeb s nabídkou svých benefitů," vyzývá náměstek hejtmana Jakub Unucka.


- V rámci Moravskoslezského kraje dojíždí za prací 84,1 % jeho obyvatel.
- Největšími centry dojíždění jsou Ostrava, Frýdek-Místek a Karviná.
- V regionu dochází k výraznému úbytku počtu obyvatel – přirozený pokles a zejména migrace. Moravskoslezský kraj je v tomto ohledu nejvíce zasažen v rámci celé České republiky.
- Mezi roky 2000 a 2014 poklesl počet obyvatel MSK o zhruba 60 tisíc (- 4,7 %).
- Největší pokles počtu obyvatel (období 2004 až 2014) zaznamenala města Havířov (-9 393), Karviná (-7 805), Orlová (-4 352).
- Tato města jsou zároveň místy s nejvyšší mírou nezaměstnanosti: Karviná (13,9 %), Orlová (12,2 %), Havířov (11,9 %).Foto: Kraj odstartoval nový projekt Zaměstnanecká mobilita

autor: www.havirov-city.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

21.01.2019

Zastavil v garáži
Po nezvládnutém průjezdu zatáčkou, se proboural do garáže domu.Řidič (46) osobního vozidla Škoda Octavia nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a zastavil ve zdi garáže. Jel ve směru z obce Těrlicko do obce Třanovice. Jízdu nepřizpůsobil svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravě a technickému stavu komunikace. Vozidlem vjel na pole a pokračoval dál. Nezvládnutá jízda skončila nárazem do obvodové zdi garáže rodinného domu. Řidič nebyl zraněn, jeho dechová zkouška byla negativní. Škoda na zdi garáže a uložených věcech byla předběžně vyčíslena na sto tisicí korun. Na poškozeném vozidle je škoda ve výši 120 tisíc korun.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista.V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

12.05.2018

Napadení před barem
V sobotu 12.5. v noci na ulici před jedním havířovským barem mladší muž fyzicky napadl staršího. Důvodně podezřelý 29letý muž v podnapilém stavu přišel zezadu k 43letému a otočil si ho. Nato ho bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje. Poškozený muž upadl na zem. Násilník jej několikrát udeřil pěstí do hlavy a nešetřil ani kopy do už ležícího muže.

25.04.2018

Opilý za volantem způsobil
Opilý za volantem způsobil bezmála sedmdesáti tisícovou škodu. Ve středu 25. 4. kolem deváté hodiny večer v Havířově na ulici E. Destinové 59letý řidič vozidla Ford Galaxy poškodil několik vozidel. Při couvání z podélného parkovacího místa zadní částí narazil do osobního vozidla Škoda Superb. V jízdě pokračoval ve směru k ulici U Tesly…narazil do pravé přední části podélně zaparkovaného osobního vozidla VW Polo. Menší automobil byl nárazem odhozen na před ním stojící VW Passat. I přesto, řidič fordu pokračoval v jízdě dál. Nakonec po několka metrech od kolize byl zadržen jedním z majitelů nabouraného vozidla.

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.