> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Nález pamětního spisu

vloženo: 10.07.2017           komentářů: 0Za účasti a pod odborným dohledem pracovníků Muzea Těšínska byl 13. června 2017 vyňat pamětní kámen ze základů budovy bývalé české školy v Nýdku-Hluchové. Podle očekávání přítomných ukrýval pamětní spis, jenž byl do kamene vložen v uzavřeném plechovém tubusu 20. května 1934. Samotný kámen byl pak vsunut do základů tehdy nové školní budovy o čtyři dny později. Autorem písemného poselství byl tehdejší správce této školy Ladislav Báča (1908–1990), pozdější zakladatel a první ředitel dnešního Muzea Těšínska. Dokument byl sepsán 18. května 1934.Jeho obsah líčí působení české školy v Nýdku-Hluchové, která zde působila od roku 1923 jako expozitura české školy v Nýdku. O tři roky později se stala samostatnou institucí. V letech 1933–1934 získala nové důstojné sídlo v podobě moderní budovy postavené Františkem Filipcem z Dolních Tošanovic podle vítězného projektu pražského architekta Josefa Hlaváčka. Zajímavostí je, že tehdejší patronát nad touto školou udržoval odbor Klubu československých turistů v Dolní Suché. Dokument kromě Ladislava Báči tehdy podepsalo rovněž 11 členů odboru Slezské Matice osvěty lidové, jediného meziválečného českého spolku v Nýdku-Hluchové.Samotnou akci inicioval se souhlasem vlastníka (Město Třinec) Pavel Báča, syn tehdejšího správce školy, který objevil zmínku o uložení pamětního spisu ve školní kronice. Z jeho popudu bylo do kamene vloženo 16. června téhož roku nové poselství, jež obsahuje i pojednání o dalších osudech této školy, která byla zrušena v roce 1974 a dnes slouží jako turistické středisko Domu dětí a mládeže v Třinci. Zajímavostí je, že akce se zúčastnil i současný nýdecký místostarosta Adam Morcinek, který byl posledním vyučujícím v této škole. Nalezený originál pamětního spisu z roku 1934 byl trvale uložen ve Státním okresním archivu Frýdek-Místek, kde se nachází i archiv této zaniklé nýdecké školy.


autor: www.muzeumct.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

21.01.2019

Zastavil v garáži
Po nezvládnutém průjezdu zatáčkou, se proboural do garáže domu.Řidič (46) osobního vozidla Škoda Octavia nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a zastavil ve zdi garáže. Jel ve směru z obce Těrlicko do obce Třanovice. Jízdu nepřizpůsobil svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravě a technickému stavu komunikace. Vozidlem vjel na pole a pokračoval dál. Nezvládnutá jízda skončila nárazem do obvodové zdi garáže rodinného domu. Řidič nebyl zraněn, jeho dechová zkouška byla negativní. Škoda na zdi garáže a uložených věcech byla předběžně vyčíslena na sto tisicí korun. Na poškozeném vozidle je škoda ve výši 120 tisíc korun.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista.V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

12.05.2018

Napadení před barem
V sobotu 12.5. v noci na ulici před jedním havířovským barem mladší muž fyzicky napadl staršího. Důvodně podezřelý 29letý muž v podnapilém stavu přišel zezadu k 43letému a otočil si ho. Nato ho bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje. Poškozený muž upadl na zem. Násilník jej několikrát udeřil pěstí do hlavy a nešetřil ani kopy do už ležícího muže.

25.04.2018

Opilý za volantem způsobil
Opilý za volantem způsobil bezmála sedmdesáti tisícovou škodu. Ve středu 25. 4. kolem deváté hodiny večer v Havířově na ulici E. Destinové 59letý řidič vozidla Ford Galaxy poškodil několik vozidel. Při couvání z podélného parkovacího místa zadní částí narazil do osobního vozidla Škoda Superb. V jízdě pokračoval ve směru k ulici U Tesly…narazil do pravé přední části podélně zaparkovaného osobního vozidla VW Polo. Menší automobil byl nárazem odhozen na před ním stojící VW Passat. I přesto, řidič fordu pokračoval v jízdě dál. Nakonec po několka metrech od kolize byl zadržen jedním z majitelů nabouraného vozidla.

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.