> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

12 koncertů Čtvera ročních období

vloženo: 15.06.2017           komentářů: 0

Koncertní cyklus Čtvero ročních období, pořádaný Svatováclavským hudebním festivalem, vstupuje do své letní části. Od 16. června do 5. července se odehraje 12 koncertů v sedmi městech a obcích Moravskoslezského kraje. Mezi interprety bude například soubor Classico Terzetto Italiano, hrající na autentické staré nástroje, komorní orchestr INTER>Camerata z Wroclawi, představující mladé talentované hudebníky, Festivalový komorní orchestr s předními českými hráči, či vynikající formaci basetových rohů Lotz Trio .

„Rád bych všechny hudební příznivce pozval na nadcházející koncertní cyklus, který jistě bude v letním čase příjemným osvěžením. Posluchačům se představí domácí i zahraniční špičkové soubory, které mají na kontě řadu prestižních ocenění a rozhodně stojí za to vychutnat si jejich koncert naživo,“ uvedl ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák.

Letní cyklus zahájí hudebníci ze souboru Classico Terzetto Italiano. Na flétnu, housle a kytaru zahrají skladby Ferdinanda Carulliho, Francesca Molina a Wenzeslause Matiegky. První koncert se uskuteční 16. června v Albrechticích, následující den pak v Jablunkově a den na to v Rychvaldu a Staré Bělé. Koncertní cyklus se 17. a 18. června přesouvá do Ostravy-Zábřehu a Frýdku-Místku, kde vystoupí komorní orchestr INTER>Camerata z Wroclawi, který pod taktovkou polského dirigenta a klarinetisty Jana Jakuba Bokuna představuje mladé talentované hudebníky z Polska, Česka, Slovenska a Maďarska.
Neméně zajímavý koncert se uskuteční ve Zlíně, kam 20. června zavítá soubor Musica Minore, interpretující komorní hudbu od baroka až po současnost. Na koncertu zazní skladby Vivaldiho, Bacha, Corelliho a Telemanna. Milovníci barokní hudby si pak na své přijdou 1. července v Ostravě-Porubě a Dětmarovicích, kde se skladbami Purcelliho, Locka či Lawese vystoupí barokní soubor „For several friends“, věnující se komornímu repertoáru.
Závěr letního cyklu bude patřit Festivalovému komornímu orchestru a zahraničním sólistům, kteří se představí 2., 5. a 7. července v kostele sv. Václava v centru Ostravy. „Na prvním koncertu se posluchači mohou těšit na Festivalový komorní orchestr v čele s uměleckým vedoucím Jakubem Černohorským, jehož členy jsou přední hráči Janáčkovy filharmonie Ostrava a dalších komorních souborů moravskoslezského regionu. Orchestr zde navíc vystoupí spolu s vynikajícími sólisty z Polska, Francie a Venezuely,“ doplnil Igor Františák. Druhý koncert již bude čistě v rukou zahraničních sólistů, kteří společně představí skladby Bacha, Vitaliho či Marcella. „Mezi účinkujícími bude Pawel Gusnar z Polska, jenž patří k elitní skupině saxofonistů, úspěšně kombinující klasickou hudbu s jazzem a populární hudbou. Francouz Philippe Portejoie, hrající na altový saxofon, je pro změnu hudebními kritiky považován za jednoho z nejlepších saxofonistů své doby. A polský varhaník Bartosz Jakubczak absolvoval s vyznamenáním Hudební akademii Fryderyka Chopina ve Varšavě a je nositelem mnoha ocenění, která mu byla udělena na Royal Academy of Music. Letní cyklus uzavřou překrásné skladby W.A.Mozarta a prestižního slovenského skladatele J.Družeckého v podání formace basetových rohů Lotz Trio a historického klarinetu, což je můj oblíbený nástroj a s velkou radostí si zahraji se svými slovenskými kolegy, na posledním letním koncertě" přiblížil profily umělců Igor Františák.

Vstupenky na jednotlivé koncerty lze zakoupit v předprodeji v příslušných obcích a městech, kde se koncertní cyklus koná. Podrobnější informace naleznete zde. Vstupenky budou k dostání i na místě, a to 30 minut před zahájením koncertu. Plné vstupné stojí 150 Kč, zlevněná vstupenka pro studenty, seniory a držitele průkazu ZTP 100 Kč. Více informací k jednotlivým koncertům lze najít na webových stránkách www.shf.cz/4.


autor: Svatováclavský hudební festival

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

21.01.2019

Zastavil v garáži
Po nezvládnutém průjezdu zatáčkou, se proboural do garáže domu.Řidič (46) osobního vozidla Škoda Octavia nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a zastavil ve zdi garáže. Jel ve směru z obce Těrlicko do obce Třanovice. Jízdu nepřizpůsobil svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravě a technickému stavu komunikace. Vozidlem vjel na pole a pokračoval dál. Nezvládnutá jízda skončila nárazem do obvodové zdi garáže rodinného domu. Řidič nebyl zraněn, jeho dechová zkouška byla negativní. Škoda na zdi garáže a uložených věcech byla předběžně vyčíslena na sto tisicí korun. Na poškozeném vozidle je škoda ve výši 120 tisíc korun.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista.V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

12.05.2018

Napadení před barem
V sobotu 12.5. v noci na ulici před jedním havířovským barem mladší muž fyzicky napadl staršího. Důvodně podezřelý 29letý muž v podnapilém stavu přišel zezadu k 43letému a otočil si ho. Nato ho bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje. Poškozený muž upadl na zem. Násilník jej několikrát udeřil pěstí do hlavy a nešetřil ani kopy do už ležícího muže.

25.04.2018

Opilý za volantem způsobil
Opilý za volantem způsobil bezmála sedmdesáti tisícovou škodu. Ve středu 25. 4. kolem deváté hodiny večer v Havířově na ulici E. Destinové 59letý řidič vozidla Ford Galaxy poškodil několik vozidel. Při couvání z podélného parkovacího místa zadní částí narazil do osobního vozidla Škoda Superb. V jízdě pokračoval ve směru k ulici U Tesly…narazil do pravé přední části podélně zaparkovaného osobního vozidla VW Polo. Menší automobil byl nárazem odhozen na před ním stojící VW Passat. I přesto, řidič fordu pokračoval v jízdě dál. Nakonec po několka metrech od kolize byl zadržen jedním z majitelů nabouraného vozidla.

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.