> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Zájem o přírodní vědy klesá??!

vloženo: 11.05.2017           komentářů: 0

Zájem českých dětí o přírodní vědy klesá! Pravda nebo klišé?

Zájem českých dětí o technické, matematické a přírodovědné obory dlouhodobě klesá! Mezinárodní srovnání vyznívají jasně v náš neprospěch! Hrozí, že v blízké budoucnosti bude vážný nedostatek odborníků! Takové a další hrůzu nahánějící titulky dnes můžeme najít nejen v odborně zaměřených médiích. Problematika vztahu našich dětí k fyzice, chemii, matematice a biologii se stala široce diskutovaným tématem. Oprávněně, nářky nad nedostatkem technicky kvalifikovaných lidí slyšíme z úst zaměstnavatelů každou chvíli.

Je ale pravdou, že děti o tyto obory nemají zájem? „Opak je pravdou“, říká Martina Fialová, ředitelka neziskové organizace Veselá věda. „Každý rok se setkáváme s rostoucím zájmem dětí o naše kroužky přírodovědných pokusů i o příměstské tábory. Ředitelé základních škol, z nichž někteří ještě před pár lety o podobné aktivity na škole nestáli, nás teď sami kontaktují s návrhem spolupráce“ konstatuje.
A jaký je tedy recept na probuzení zájmu dětí o přírodní vědy? „Z naší zkušenosti vidím, že v dětech není potřeba žádný zájem probouzet“ překvapuje ředitelka Veselé vědy. „Děti jsou přirozeně zvídavé samy od sebe, takže našim cílem je spíše vytvořit pro ně bezpečný prostor, kde mohou svou touhu po prozkoumání světa svobodně projevit. Naši lektoři jsou průvodci dětí, nabízejí jim osvědčený postup, ale zároveň je podporují v experimentování, v objevování vlastních cest. Chybu nehodnotíme jako chybu, ale jako příležitost k poučení, ke zjištění co se stalo a proč. Děti se učí prostřednictvím vlastního prožitku a zkušenosti. Děti v našich kroužcích pracují individuálně, každý dělá až na výjimky svůj pokus - věříme, že vlastní zkušenost je silnějším nositelem informací, než sledování toho jak pracuje někdo jiný, ať už spolužák, učitel nebo virtuálně v TV či na internetu“ vysvětluje.
„Jsme samozřejmě v mnohem snadnější pozici než učitelé, u nás jsou pokusy opravdu zábava, děti vědí, že je na konci nečeká žádný test ani zkoušení. Snad se nám ale daří vylepšit pro učitele odborných předmětů startovní čáru – připravit pro ně děti motivované a natěšené“ dodává.
Fakt, že takový přístup opravdu funguje, dokládá i čísly. „V tomto školním roce naše kroužky navštěvuje více než 2000 dětí a zájem každým rokem roste. Rodiče si jsou dobře vědomi toho, že podporovat dítě v jeho zájmu o přírodovědné obory je opravdu investice do budoucnosti. Z málokoho bude jednou hráč florbalu, tanečnice nebo houslista, ale lékařů, chemiků, techniků a dalších odborníků bude potřeba pořád více“.
Přejme si tedy pro naše děti co nejvíce příležitostí jak se seznámit s těmi méně oblíbenými školními předměty nejprve hravou a zábavnou formou. Pak můžeme opravdu věřit, že děti jejich otevřenost a touha objevovat přivede k zájmu o další studium přírodovědných předmětů a na vyšších stupních škol budeme v budoucnu řešit přetlak zájmu studentů.


autor: Veselá věda

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

21.01.2019

Zastavil v garáži
Po nezvládnutém průjezdu zatáčkou, se proboural do garáže domu.Řidič (46) osobního vozidla Škoda Octavia nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a zastavil ve zdi garáže. Jel ve směru z obce Těrlicko do obce Třanovice. Jízdu nepřizpůsobil svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravě a technickému stavu komunikace. Vozidlem vjel na pole a pokračoval dál. Nezvládnutá jízda skončila nárazem do obvodové zdi garáže rodinného domu. Řidič nebyl zraněn, jeho dechová zkouška byla negativní. Škoda na zdi garáže a uložených věcech byla předběžně vyčíslena na sto tisicí korun. Na poškozeném vozidle je škoda ve výši 120 tisíc korun.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista.V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

12.05.2018

Napadení před barem
V sobotu 12.5. v noci na ulici před jedním havířovským barem mladší muž fyzicky napadl staršího. Důvodně podezřelý 29letý muž v podnapilém stavu přišel zezadu k 43letému a otočil si ho. Nato ho bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje. Poškozený muž upadl na zem. Násilník jej několikrát udeřil pěstí do hlavy a nešetřil ani kopy do už ležícího muže.

25.04.2018

Opilý za volantem způsobil
Opilý za volantem způsobil bezmála sedmdesáti tisícovou škodu. Ve středu 25. 4. kolem deváté hodiny večer v Havířově na ulici E. Destinové 59letý řidič vozidla Ford Galaxy poškodil několik vozidel. Při couvání z podélného parkovacího místa zadní částí narazil do osobního vozidla Škoda Superb. V jízdě pokračoval ve směru k ulici U Tesly…narazil do pravé přední části podélně zaparkovaného osobního vozidla VW Polo. Menší automobil byl nárazem odhozen na před ním stojící VW Passat. I přesto, řidič fordu pokračoval v jízdě dál. Nakonec po několka metrech od kolize byl zadržen jedním z majitelů nabouraného vozidla.

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.