> > >   HAVÍŘOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Kostely v regionu ožijí hudbou

vloženo: 21.04.2017           komentářů: 0

Koncertní cyklus Čtvero ročních období, pořádaný Svatováclavským hudebním festivalem, uvede ve své druhé jarní části tři pozoruhodné interprety – polského varhaníka Andrzeje Białka, Stadlerovo klarinetové kvarteto, vystupující s vynikajícím basistou Martinem Gurbaľem, a vokální soubor Noach, interpretující hebrejské písně. Koncerty se uskuteční 22. až 24. dubna v Ostravě, Frýdku-Místku, Staré Bělé, Rychvaldu a ve Zlíně. Součástí jarního cyklu je i vystoupení novojičínského souboru Ondrášek s Janáčkovou filharmonií Ostrava 7. a 8. května v Ostravě a Novém Jičíně.
„Jsem velice potěšen zájmem o naše koncerty cyklu Čtvero ročních období. Věřím, že také druhá část jarní řady koncertů zaujme naše příznivce nádherným programem v podání špičkových umělců. Lidé si mohou vybrat koncerty buď podle programu, nebo místa. Nadto se koncerty odehrají tradičně v kostelech, což jim dodává nezaměnitelnou atmosféru,“ uvedl ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák.
Jednou ze zastávek koncertního cyklu Čtvero ročních období je centrum Ostravy, kde v sobotu 22. dubna vystoupí v kostele sv. Václava polský varhaník Andrzej Białko. V neděli si jej lidé budou moci poslechnout ve Frýdku-Místku, o den později ve Zlíně. Všechny tři koncerty začínají v 18 hodin a návštěvníci se mohou těšit například na výběr skladeb od J. S. Bacha či Johanna Pachelbela. Andrzej Białko má ve svém repertoáru všechna varhanní díla J. S. Bacha, v sérii 20 koncertů rovněž představil antologii varhanní hudby 16. až 20. století. Jeho stále se rozšiřující repertoár je rozsáhlý a obsahuje všechny styly, včetně kompletního varhanního díla Dietricha Buxtehudeho, Johannese Brahmse, Nicolause Bruhnse, Felixe Mendelssohna, Césara Francka a Ference Liszta.
Dalším dějištěm koncertního cyklu je Husův sbor ve Staré Bělé, kde 23. dubna v 15 hodin vystoupí Stadlerovo klarinetové kvarteto spolu se sólistou Národního divadla moravskoslezského Martinem Gurbaľem, známým svým podmanivým hlasem. „Kromě skladeb barokních mistrů J. S. Bacha a Tomase Albinoniho posluchačům představíme Antické maďarské písně Ference Farkase či Biblické písně Antonína Dvořáka ve skvělé úpravě klarinetisty Aleše Pavlorka,“ upřesnil Igor Františák, který v uměleckém souboru vystupuje. Jarní koncert se 23. dubna od 15 hodin rovněž odehraje v Husově sboru v Rychvaldu, který přivítá mužský vokální soubor Noach s uměleckým vedoucím doc. Tomášem Novotným, věnující se interpretaci hebrejských písní. Soubor, soustřeďující se zejména na písně chasidských židů, doprovodí hráčky na klarinet a bajan ukázkami lidové hudby východoevropských židů.
Součástí jarního cyklu Čtvero ročních období je i koncert novojičínského souboru Ondrášek, který letos slaví 50. výročí svého vzniku. Ke kulatému jubileu Ondrášek vystoupí s Janáčkovou filharmonií Ostrava a spřátelenými dětskými sbory ze Šumperku, Sušice, Dačic a Českého Krumlova. Na pódiu stane úctyhodných 250 dětských a mládežnických zpěváků a 70 filharmoniků v čele se sólistkou Evou Dřízgovou-Jirušovou, aby posluchačům představili monumentální dílo The Armed Man (A Mass for Peace), jednoho z nejpopulárnějších autorů klasické hudby současnosti Karla Jenkinse. Koncerty se odehrají 7. května od 17 hodin v kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách a 8. května od 15 hodin v Beskydském divadle v Novém Jičíně.


autor: Svatováclavský hudební festival

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  HAVÍŘOVSKÁ 112

21.01.2019

Zastavil v garáži
Po nezvládnutém průjezdu zatáčkou, se proboural do garáže domu.Řidič (46) osobního vozidla Škoda Octavia nezvládl průjezd levotočivou zatáčkou a zastavil ve zdi garáže. Jel ve směru z obce Těrlicko do obce Třanovice. Jízdu nepřizpůsobil svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravě a technickému stavu komunikace. Vozidlem vjel na pole a pokračoval dál. Nezvládnutá jízda skončila nárazem do obvodové zdi garáže rodinného domu. Řidič nebyl zraněn, jeho dechová zkouška byla negativní. Škoda na zdi garáže a uložených věcech byla předběžně vyčíslena na sto tisicí korun. Na poškozeném vozidle je škoda ve výši 120 tisíc korun.

13.05.2018

Podezřelý říká, že si toho moc nepamatuj
Nejdřív na balkón, pak do okna bytu a nato výskok ven, kde už čekal policista.V neděli 13.5. krátce po osmé hodině ráno, po oznámení na tísňovou linku, policisté zadrželi 29letého cizince žijícího v ČR pod oknem přízemního bytu v Českém Těšíně, na ulici U Mlékárny. Opilý muž vylezl na balkón jednoho přízemního bytu, kde začal kopat do dveří. Do bytu se mu nepodařilo dostat, dveře nepovolily. Nato z balkónu přelezl do vedlejšího otevřeného okna jiného bytu. A po vyrušení majitelem, z okna bytu vyskočil ven.Na místě už byli policisté, kteří ho zadrželi.

12.05.2018

Napadení před barem
V sobotu 12.5. v noci na ulici před jedním havířovským barem mladší muž fyzicky napadl staršího. Důvodně podezřelý 29letý muž v podnapilém stavu přišel zezadu k 43letému a otočil si ho. Nato ho bezdůvodně udeřil pěstí do obličeje. Poškozený muž upadl na zem. Násilník jej několikrát udeřil pěstí do hlavy a nešetřil ani kopy do už ležícího muže.

25.04.2018

Opilý za volantem způsobil
Opilý za volantem způsobil bezmála sedmdesáti tisícovou škodu. Ve středu 25. 4. kolem deváté hodiny večer v Havířově na ulici E. Destinové 59letý řidič vozidla Ford Galaxy poškodil několik vozidel. Při couvání z podélného parkovacího místa zadní částí narazil do osobního vozidla Škoda Superb. V jízdě pokračoval ve směru k ulici U Tesly…narazil do pravé přední části podélně zaparkovaného osobního vozidla VW Polo. Menší automobil byl nárazem odhozen na před ním stojící VW Passat. I přesto, řidič fordu pokračoval v jízdě dál. Nakonec po několka metrech od kolize byl zadržen jedním z majitelů nabouraného vozidla.

03.08.2017

Havárie zkomlikovala dopravu
Komplikace v dopravní špičce způsobila v Havířově havárie motocyklu. Ve středu 2. 8. odpoledne došlo na příjezdu do města k dopravní nehodě motocyklu. Řidič motocyklu Honda CBR jel ve směru od Ostravy. Před kruhovou křižovatkou zastavilo osobní vozidlo Škoda Octavia. Motorkář při dojezdu nedodržel bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo ke střetu, stroj "položil" na silnici. Ke střetu mezi vozidlem na motocyklem nedošlo. Motorkář byl odvezen k ošetření do nemocnice, poté se vrátil na místo dopravní nehody. Zkouška na přítomnost alkoholu byla negativní. Škoda na motorce byla předběžně vyčíslena na deset tisíc korun.